A szabadságharc mécsesei – Női sorsok és szerepek a szabadságharcban címmel nyílt szabadtéri kiállítás tegnap a megyeszékhelyen a Bod Péter Megyei Könyvtár mögötti emlékparkban a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet és a Magyar Batthyány Alapítvány szervezésében.
Szebeni Zsuzsanna, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője elmondta, tulajdonképpen két kiállítás fúziójáról van szó, melyek először tavaly, a honvédelem napján találkoztak Budapesten. Feltette a szónoki kérdést, mivel tudnák nőként a ’48-as hősök emlékét jobban ápolni, mint hogy azoknak a nőknek a szerepét is felvillantják, akik a jelenkori történelemszemléletben a megérdemeltnél kisebb szerepet kaptak és kevésbé ismertek.
Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány és a Magyar Női Unió elnöke jelezte, a rendezvény az 1848–49-es magyar szabadságharc 175. évfordulója alkalmából szervezett rendezvénysorozatba illeszkedik. A kiállítás célja bemutatni, hogy milyen hozzáadott értéket jelentettek az események során a nők, hisz voltak zászlóanyák, ápolásszervezők, ápolónők, sőt, honvédek, és ott voltak a katonafeleségek, akik ha nem is harcoltak, de ott álltak férjeik mellett. A zászlóanyák közül kiemelte Batthyány Lajosné Zichy Antóniát és Károlyi Györgyné Zichy Karolinát.
Gulyás Adrienn történész, doktoranda, a kiállítás szakmai anyagának összeállítója felhívta a figyelmet, hogy a tárlatot bővítették az éppen 200 éve, 1824-ben Vízaknán született Bányai Júlia képével. Férje, Sárossy Gyula ügyvéd 1848-ban bekövetkezett halála után az ő nevén, férfiruhában jelentkezett a honvédseregbe. Az erdélyi harcokban kitűnt bátorságával, közlegényből őrmester, hadnagy, majd a 27. honvédzászlóalj főhadnagya lett.
A tárlatmegnyitót kerekasztal-beszélgetés követte a Bod Péter Megyei Könyvtárban. Szebeni Zsuzsanna jelezte, rendezvénysorozatuk következő állomása a Tamási Áron Színház kamaraterme, ahol ma 19 órakor irodalmi estet tartanak TONY – „Szeressétek egymást és tiszteljétek atyátok emlékét…” címmel. Gróf Batthyány Lajosné Zichy Antónia férje fogságáról és haláláról szóló visszaemlékezéseit P. Magyarosi Imola színművésznő és Batthyány-Schmidt Margit adja elő.