Szépen, érthetően, választékosan beszélni, érteni és érthetően átadni, amit olvasunk, lehet törekvése a magyar embernek – véli Szőcs-Torma Márton, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum végzős diákja, aki a múlt hét végén Győrben tartott, 58. Kazinczy-versenyről Kazinczy-éremmel tért haza.
A beszélt nyelvben az emberek törekszenek hangsúlyozni, amit mondani akarnak, de az iskola nem tanít meg arra, hogyan kell szépen és értően olvasni – állítja a húsz Kazinczy-érmes Kárpát-medencei diák egyike, a háromszéki díjazott. Bár közgazdasági egyetemre készül, Szőcs-Torma Márton folytatni szeretné a helyi Sepsi Rádió Szószövő című diákműsorában kipróbált tehetségét, úgy véli, a szép beszéd jelen lesz továbbra is az életében, mikrofon előtt vagy azon kívül. Lapunknak elmondta, értékeli az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége és a magyarországi Anyanyelvápolók Szövetsége munkáját, fontosnak tartja, hogy vannak, akik hivatásként kezelik a szép beszéd művelését és továbbadják tudásukat.
Szőcs-Torma Márton felkészítő tanára Erdély Judit, a Mikes Kelemen Elméleti Líceum magyar szakos tanára, az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségének jelenlegi elnöke, aki 2010-ben első erdélyi pedagógusként kapta meg a Kazinczy-díjat, amelyet a Péchy Blanka emlékére létrehozott Kazinczy-díj Alapítvány ítél oda évente a magyar nyelv és az anyanyelvi műveltség ápolásáért színművészeknek, a média szereplőinek és pedagógusoknak. Hagyománya van tehát annak, hogy sepsiszentgyörgyi diákok érdemelnek ki elismerést a nyelv- és beszédművelő versenyeken.