Idéntől minden esztendőben Shakespeare-emléknapot tartanak április 24-én Sepsiszentgyörgyön a Szent György Napok alkalmával és kezdeményezik egy Shakespeare-emlékmű felállítását a városban – jelentették be az első Shakespeare Memorial Day szervezői szerda délután a Babeș–Bolyai Tudományegyetem helyi tagozatának épületében tartott eseményen, amelyen a 2021-ben elhunyt Nagy Attila sepsiszentgyörgyi Shakespeare-kutató munkássága előtt is tisztelegtek.
A házigazda intézmény nevében Dombi Réka egyetemi oktató köszöntötte a jelenlévőket, kiemelve, a Nagy Attila alapította The Shakespeare Kingdom House Alapítvány (a továbbiakban, az alapítvány) 1992 óta összefonódik Sepsiszentgyörgy kulturális életével, s bár a civil szervezet elsősorban dokumentációs központként működött, számos országos és nemzetközi Shakespeare-konferenciának és találkozónak volt szervezője, házigazdája, Shakespeare-kiadványok kiadója, egyetemi tanárként pedig Nagy Attila a hallgatók számára szervezett általánosműveltség-fejlesztő versenyeket, vetélkedőket, ezáltal is népszerűsítve, életre keltve az angol költőóriás szellemiségét.
Nagy Attila utolsó, nagy horderejű munkája a Székely Mágus című színmű, amelyről a szerdán bemutatott kötet hátlapján ő maga írja: „A Székely Mágus sorait tizennyolc Shakespeare-nek tulajdonított drámából kölcsönöztem és saját szövegeimmel bővítettem. De mi ösztönzött engem erre a merész vállalkozásra? Az, ami a maga idejében a Shakespeare-drámák szerzőjét. Mert mit csinált ő valójában? A már elbeszélt eseményeket vagy a szájhagyomány útján fennmaradt történeteket olvasztotta úgy egybe, hogy a jól bevált fordulatokat, a közszájon forgó szentenciákat aktuálissá gyúrta, és végül színpadon eljátszható formába ötvözte. Igaz – és ez a rendkívül fontos –, hozzátette a saját zsenijét. Én, ha kis mértékben is elősegítem soraimmal a szellemi fölébredést, akkor munkám remélhetőleg nem lesz kifogásolható és nem lesz hiábavaló.” A Shakespeare A Vihar című művét alapként felhasználó Székely Mágusban a szerző egy elfelejtett múlt és letűnt tudás emlékét idézi, az ősi magyar regék, népmesék, mondák világának értékeit hozza felszínre és visszamegy a kezdetekhez, János evangéliumához, az Igéhez – szemléltette a színmű hangulatát, nyelvezetét Rácz Zoltán, az alapítvány kuratóriumi tagja.
Shakespeare születésének pontos dátumát nem ismerjük, annyit tudunk, hogy 1564. április 26-án anyakönyvezték, halálának dátuma ellenben biztos: 1616. április 23., ez indokolja a Shakespeare-emléknap időpontját – ismertette Albert Etele, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem lektora. Felidézte, hogy 1984-ben, Nagy Attila rendezésében sepsiszentgyörgyi tanárkollégáival együtt vitték színre Székely János Caligula helytartója című színművét, amelynek bemutatóját az akkori hatalom több rendben is akadályozta.
Az első Shakespeare-emléknapon a helyi Plugor Sándor Művészeti Líceum dráma tagozatos diákjai részleteket olvastak fel a Székely Mágusból, fuvolán kísért Sebestyén-Lázár Katalin, a Mihai Viteazul Főgimnázium három tanulója angol, német és román nyelven olvasott Shakespeare-szonetteket Komjáti Jenő Újjászületés című versét Tánczos András mérnök, informatikus adta elő. Záróakkordként Szilágyi Zsolt Herbert zongorakíséretével és szerzeményeként Sebestyén-Lázár Enikő szoprán énekelte Nagy Attila egy megzenésített versét, majd a jelenlévők meglátogatták az egyetem földszintjén berendezett Shakespeare-szobát, Nagy Attila dokumentációs hagyatékát.