A vidéki beruházásokat kifizető országos ügynökség (AFIR) nyilvánosságra hozott pályáztatási ütemtervének alapján folytatjuk az idén kiírandó intézkedések ismertetését.
A sokak által várt DR 29-es intézkedésre az AFIR ütemterve szerint júniustól lehet majd pályázni, a pályázható összeg 150 millió euró. Az intézkedés a Beruházások a nem mezőgazdasági tevékenységek, szolgáltatások létrejöttében és fejlesztésében nevet viseli.
A támogatás olyan vállalkozások beruházásaira fordítható, amelyek a vidéken működő, de nem mezőgazdasági profilú vállalkozásokat, szolgáltatásokat, illetve a turizmust fejlesztik. Az elnyerhető támogatás legtöbb 200 ezer euró lehet pályázatonként, 65 százalékos intenzitással. Az intézkedés keretében nem támogathatóak a vidéki cégek termelési költségei, a cég megalakításának, illetve működése beindításának költségei. Nem lesz támogatott a termék- és személyszállító járművek vásárlása, a vidéki panziók létesítése, építése, illetve a meglevők fejlesztése, a biomassza felhasználására irányuló beruházások.
Ugyancsak egy várt intézkedés a DR12-es, Beruházások a fiatalok gazdaságának megerősítésében és a nemrég indult gazdálkodók támogatása. Az intézkedésre pályázhatnak a 40 év alatti fiatal gazdák, akiknek a cége nem régebbi két évnél és e gazdálkodási formát is így jelentették be az APIA-hoz; azok a fiatalok, akik már sikeresen pályáztak a 6.1-es vidékfejlesztési intézkedésre (Fiatal gazdák vidéken történő megtelepedésének támogatása), valamint azok a fiatalok, akik a pályázat letevésének pillanatában nem töltötték be a 45 évet és a cégük (PFA, egyéni vállalkozás), illetve a cégbírósági bejegyzésük öt évnél nem régebbi.
A pályázható támogatás felső határa 200 000 euró. Alapfeltétel, hogy a gazdaság nagysága 12 000 euró SO-érték felett legyen. A pályázat önrészes, a támogatás mértéke (intenzitása) változó. Ha a pályázó nem termelő beruházást valósít meg (pl. védőerdősávot létesít, a vadkárok ellen védekezik), a költségek támogatási intenzitása 100 százalék, nem kell önrészt kitennie. A fiatal, 40 év alatti gazdálkodók és a 6.1-es intézkedést sikeresen bevégző fiatalok esetében a támogatás intenzitása 80, a 45 éves és 5 év cégrégiséggel rendelkező pályázók esetében 65 százalék, tehát 20, illetve 35 százalékos önrész szükséges.
Az elszámolható, támogatott beruházások között szerepel: raktárak, illetve istállók építése vagy felújítása, a termék eladásra való előkészítéséhez (pl. válogatás, csomagolás) szükséges gépsorok vásárlása, mezőgazdasági gépek vásárlása (feltétel, hogy a vásárolt gépek értéke a pályázat összértékének kevesebb mint fele legyen), a termék értékesítését szolgáló beruházások (pl. farmszintű üzletek kialakítása, speciális, hűtős járművek vásárlása, marketingköltségek stb.), a mezőgazdasági munkálatok digitalizációja, preciziós mezőgazdasági megoldások bevezetése, öntözőberendezések vásárlása, elektromos vagy hőenergiát termelő berendezések vásárlása, amelyek alternatív energiaforrásokat használnak (szél-, nap-, víz- és geotermális energia), a biomassza felhasználása, csekély fogyasztású és gázkibocsátású motorok vásárlása, védőerdősávok létesítése. Az intézkedésre 169,6 millió eurót szánnak, és a beütemezés szerint novemberben lesz pályázható.