A szakoktatásnak a jelenleginél sokkal erősebbnek kellene lennie, a tanügyi rendszernek pedig rugalmasabbnak, nyitottabbnak, hogy a diákok ne csak a pedagógusoktól, hanem a mesterségükben elismert, gyakorlati tudással felvértezett szakemberektől is tanulhassanak a szakiskolákban – egyebek mellett ez fogalmazódott meg azon a tegnapi kerekasztal-beszélgetésen, melyet a Puskás Tivadar Szakközépiskolában tartottak tanárok, diákok, valamint a tanintézménnyel partnerségben álló cégek, vállalkozások, intézmények és szervezetek képviselőinek bevonásával.
A találkozó tulajdonképpen az innovatív pályaorientáció lehetőségeit boncolgatta, s mint azt Szőke Annamária igazgató jelezte, tanintézményük kiemelten figyel arra, hogy diákjaik az iskolában megszerzett tudás mellett külső forrásokból is begyűjthessék a szükséges ismereteket. Elhangzott, régiónkban mára nagyon felértékelődött a szakoktatás, mert egyre kevesebb a megbízható, mesterségét jól ismerő és végző munkás.
Bokor Attila speciális oktatásért felelős szakfelügyelő a szakiskolákba történő beiratkozást, a roma, illetve a sajátos nevelési igényű diákok jelentkezésének menetét ismertette, Brassai László pszichológus egy online elérhető pályaorientációs programra hívta fel a diákok figyelmét, Szőcs Levente, a Megyei Erőforrás- és Nevelési Tanácsadó Központ vezetője pedig egy másik, az iskolai tanácsadók segítségével elérhető, a továbbtanulást, elhelyezkedést segítő programot ajánlott.
Bokor Tóth Zoltán, a MultiNr Kft. vezetője és tulajdonosa arra biztatta a találkozón részt vevő diákokat, tanuljanak meg mindent, amit lehet, „lopják el” a szakmát. Úgy vélte, a jelenlegi oktatási rendszer nem tart lépést az újdonságokkal, nem mutatja meg, hogy mennyire gyorsan fejlődik a technológia, és azt javasolta a fiataloknak, ha egyetemre mennek, olyat válasszanak, ahol komoly műhelymunka folyik, ahol csúcstechnológiát tanulhatnak. Álláspontja szerint a tanügyi rendszernek lehetővé kellene tennie azt, hogy a szakiskolákban a területükön jól teljesítő szakemberek is taníthassanak, évek során szerzett tapasztalatuk alapján, de „papír” nélkül. Azt tanácsolta a fiataloknak, legyenek megbízhatóak és nyitottak az újra, tanuljanak meg jól kommunikálni. Felvetette a startupok indításának lehetőségét a javítási és karbantartási szolgáltatások biztosítására, mert érezhetően kevés a jó szakember, és ma már számos korszerű eszköz és gép segíti a hasonló jellegű munkavégzést.
A saját vállalkozását vezető, egykor a Puskásban tanuló Bíró Szabolcs arról beszélt, hogy felértékelődőben a két kézzel végzett munka, s úgy látja, az elkövetkező tíz évben hatalmas értéke lesz a kézzel készített, egyedi daraboknak.
Kelemen Tibor, a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség vezetője úgy vélte, a pályaválasztás előtt álló diákoknak előbb a Puskás Tivadar Szakközépiskolába kellene ellátogatniuk felmérni a kínálatot, mielőtt a továbbtanulásról döntenek, és megerősítette: Sepsiszentgyörgynek, Háromszéknek szüksége van szakemberekre.
A házigazda intézményben élelmiszeripart tanító Gál Szende arról beszélt, büszke azokra a diákjaira, akik olyannyira megszerették a választott szakmájukat – cukrász, pék –, hogy a külső, vállalkozásoknál végzett gyakorlatok nyomán munkát is ajánlottak nekik. A találkozót moderáló Szőke Annamária rámutatott: iskolájuk a jövőben több, ún. SMART laboratóriummal gyarapodik, a nagy kérdés azonban az, lesz-e, aki az új technológiát átadja, tanítsa majd a diákok következő generációinak.