A Székely Nemzeti Múzeumban adják át a Gábor Áron-díjat a Székely Nemzeti Múzeumnak a május 14-én 18 órakor kezdődő ünnepség keretében – közölte az alapító szervezet. A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) 2006 óta ítéli oda a díjat olyan személyeknek vagy intézményeknek, akik vagy amelyek az azt megelőző évben, illetve egész munkásságuk, működésük révén „a legtöbbet tették Székelyföld kulturális arculatának megjelenítéséért, illetve Székelyföld területi autonómiájának kivívásáért, hírt, nevet szereztek a székelyeknek a világban”.
A 2023-as évre szóló díjat Izsák Balázs, az SZNT elnöke előterjesztésére a szervezet állandó bizottsága a múzeumnak ítélte, mivel „alapítása óta a székelység történelmi emlékezetének, kulturális kincseinek temploma a sepsiszentgyörgyi intézmény, és ezt tükrözi a műépítészet eszközeivel, a Kós Károly tervei alapján felépített múzeumépület”. A díj odaítélése egyben tisztelgés a múzeumalapító Zathureczky Emília emléke és olyan múzeumőrök, igazgatók előtt, mint Csutak Vilmos, Herepei János, Szabédi László, valamint Kónya Ádám, aki a Székely Nemzeti Tanács egyik alapítója is volt.
„A Székely Nemzeti Múzeum a rendszerváltás után vette vissza hagyományos, történelmi megnevezését, amely nevében egymás mellett hordozza a székely és a nemzeti jelzőket, akárcsak a Székely Nemzeti Tanács. A név kötelez! Más eszközökkel, de rokon célokért tevékenykedik Székelyföld mindkét intézménye” – írja a szervezet a Bartók Teremben tartandó díjátadó ünnepség beharangozójaként. A rendezvényen beszédet mond Izsák Balázs, az SZNT elnöke, valamint Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviselője. A díjazottat Csinta Samu újságíró, az SZNT alelnöke méltatja, az elismerést Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója veszi át. Közreműködnek fuvolán és oboán a Plugor Sándor Művészeti Líceum tanárai, Császár Katalin és Dobra Beáta.