Még nem készült el, de év végén már használható lesz az állomási tó – jelentette ki Antal Árpád polgármester tegnapi helyszíni sajtótájékoztatóján. Elmondta: őt is bosszantja a késés, de amilyen káosz van országszinten, az is jó, hogy haladnak a munkálatok, és büszkék lehetünk arra, hogy a Brassó felől érkezők egy szép, rendezett környezetet látnak majd Sepsiszentgyörgyön.
A szigetet sikerült megvásárolni, így azt is rendbe tudja tenni az önkormányzat, enélkül ugyanis felemás lett volna a tó felújítása, állandó konfliktusok forrása – vélekedett az elöljáró, aki szerint elsősorban az Állomás negyedben élők lesznek az új szabadidőpark nyertesei, de a város többi lakója is használni fogja.
A vízfelület nyáron csónakázásra, télen (ha lesz fagy) korcsolyázásra lesz alkalmas, körülötte sétány, futópálya, foci- és kosárlabdapálya, és a gáton túl a folyóig terjedő tágas zöldövezet várja a mozgásra, kikapcsolódásra vágyókat, a szigeten pedig egy kis kávézó lesz – sorolta Czimbalmos-Kozma Csaba városgondnok, aki felelevenítette a tó történetét. A kilencvenes években már eléggé kihasználatlan volt, a nagy mértékű vízszivárgás miatt azonban egyre nehezebb volt fenntartani. A víz pótlására több ötlet született, az első egy látványos, lapátkerekes malom építése lett volna, ami átemelje a vizet az Oltból, aztán a meder lemélyítése, amely a közlekedő edények elvén működött volna, végül azonban pályázatot írt ki a város, amire sok jó ötlet befutott, és bár a nyertesnek kikiáltott tervből elég kevés maradt, sok zöldövezettel gyarapodik így a város; azért is, mert uniós támogatást csak úgy kaptak a tónak és környezetének rendezésére, hogy legtöbb 10 százalékát építhetik be a területnek. Így hát az egész létesítményt egy épület szolgálja ki, amelyben a mosdó mellett öltözőket is kialakítottak a sportpályák használói számára. Magát a vizet egy nagy kapacitású, árvíz esetén is használható, hordozható pumpával fogják átszivattyúzni az Oltból, és mivel a jelenlegi tómeder nagyjából kétharmada a réginek, a várakozások szerint két-három nap alatt fel tudják tölteni, amikor pedig szükséges lesz (becslések szerint két-három havonta), pótolni tudják a vízszintet.
A beruházás értéke a sziget nélkül 17,7 millió lejről indult, ám a drágulások miatt 23,2 millió lejre nőtt. Közben sikerült reális áron (tízezer euróért a korábban kért 80 ezer helyett) megvásárolni a szigetet, erre külön közbeszerzést kellett kiírni, az első kapavágás előtt pedig régészeti feltárást végeztetni, ami mind időbe került, de most már egyenesbe jutottak – egészítette ki az elhangzottakat Tóth-Birtan Csaba alpolgármester. A sziget felújítása a kávézóval együtt várhatóan 2,6 millió lejbe kerül, végleges összegeket azonban akkor lehet majd tudni, amikor átveszik a létesítményt; ez hat hónap múlva esedékes, ha nem lesz több fennakadás. Az állomási tó felújítása azért is fontos, mert a sűrűn beépített Állomás negyedben sem zöldövezetek, sem sportpályák kialakítására nincs hely, mint más negyedekben, ahol szintén épít szabadidős létesítményeket az önkormányzat.
A tóhoz két helyen lehet lemenni: az állomási körforgalom szélén levő Rompetrol benzinkút, illetve a Păiuș David utcai Lukoil benzinkút mellől. A belépés a tó körüli zöldövezetbe ingyenes lesz, a sportpályák és a csónakok használatáért azonban fizetni kell majd. A szigetre nem a hajdani lengőhíd helyén (a Păiuș David utca felől) lehet majd átmenni, hanem az Olt folyó felől épített új betonhídon. A tó medrét most szigetelik, a partja azonban már rendezett, a dísznövények és a sétányt szegélyező villanyoszlopok is a helyükön állnak.