Kárpátországi szolgálatHitünk a megtartónk

2024. május 27., hétfő, Közélet

Sepsiszentgyörgy, Brassó, Bécs, Kolozsvár, Marosvásárhely és Gyi­mesfelsőlok után Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán is bemutatták nemrég a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesületének tavaly év végén megjelent Kárpátországi szolgálat című könyvét.

  • Tóth László, Galbács Pál, Berszán Lajos, Kovács István, Zelenák József és Sarány István. Fotó: Borbáth Katalin
    Tóth László, Galbács Pál, Berszán Lajos, Kovács István, Zelenák József és Sarány István. Fotó: Borbáth Katalin

A rendezvény házigazdája, Tóth László főkonzul köszöntőjében elmondta, a magyar állam képviseletében igyekeznek jelen lenni Székelyföld kulturális életében is, így örömmel adtak helyet a könyvbemutatónak, egyrészt, mert már ismerték a kötet tartalmát, másrészt, mert a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete komoly munkákat tett le már az asztalra. Idézett a könyv előszavából, miszerint a Kárpát-medence történelmi egyházainak magyar főpásztoraival, illetve néhány jeles egyházi személyiséggel készült beszélgetések központi gondolata egyházaink nemzetmegtartó ereje, munkája, hiszen elvilágiasodott mindennapjainkban ez a feladat – a nyilvánvaló nehézségek ellenére vagy éppen azért – jelentősen felértékelődött. Hozzátette, ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni, hisz történelmi egyházaink – felekezettől függetlenül – óriási munkát végeznek azért, hogy külhonba rekedt nemzettársaink meg tudják őrizni magyarságukat. És mára is érvényesnek tartotta történelmi egyházainkra Márton Áron gyulafehérvári római katolikus püspök II. világháború utáni gondolatát: Isten úgy rendelte, hogy a közösséget minden különlegesség elé kell helyezni.

A kötet szerkezetét Sarány István társszerkesztő vázolta. Galbács Pál, a kötet ötletgazdája a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesületének tevékenységéről, megvalósításairól, bejezés előtt álló tanulmányi és szabadidőközpontjáról, valamint az eddig megjelent könyveikről beszélt, majd a kötet jelen lévő interjúalanyait – Kovács Istvánt, a Magyar Unitárius Egyház püspökét, Zelenák József sepsiszentgyörgyi evangélikus lelkészt, esperest és Berszán Lajos atyát, a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnázium alapítóját – kérdezte. Szekeres Attila, a könyv társszerkesztője bemutatta a kötet jelen lévő további társszerzőit, Bedő Zoltán egyesületi elnököt, a kötet felelős kiadóját, Józsa Zsuzsannát és Préda Barnát, majd összegzésképpen elmondta: a beszélgetések végkövetkeztetése, hogy a magyarság megmaradásának kulcsa keresztény hitünk. (m. i.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1047
szavazógép
2024-05-27: Kultúra - Mózes László:

Nádas Péter hivatásáról, a szépírásról

Ki kell küzdenem magamnak egy egyéni metódust, egy egyéni megoldást arra, hogy sokféle sorsot, egyént, lelket és vallást, érzelmi, indulati adottságokat miként vezetek össze – mondotta regényírói módszeréről Nádas Péter Kossuth-díjas író. A SepsiBook díszmeghívottját Tompa Andrea író kérdezte csütörtökön délután – a beszélgetés címe azonos a szerző egyik legutóbbi kötetének címével: Szépírás mint hivatás –, majd az író Rémtörténetek című regényéből olvasott fel, végül köteteit dedikálta. A magyarországi Gombos­szegen élő 82 esztendős írót az irodalmi Nobel-díj várományosaként tekintik.
2024-05-27: Közélet - Bartos Lóránt:

Megoldanák a vízproblémát Csernátonban

Csernátonban Mágori István, az RMDSZ polgármesterjelöltje a folyó víz problémájának orvoslása végett hívott össze megbeszélést a napokban, amelyen az illetékes megyei intézmények szakemberei is részt vettek. Úgy tűnik, Bod Péter szülőfalujában mintegy két évre van szükség ahhoz, hogy a kérdést rendezni lehessen.