Romániában 207 ezer jelölt indul a június 9-én megrendezendő önkormányzati választásokon, és 494 az európai parlamenti voksoláson – jelentette be Toni Greblă, az állandó választási hatóság (AEP) elnöke. A legfiatalabb jelölt 23 éves, a legidősebb pedig már betöltötte a 100-at. Versenybe száll még a megmérettetésen két 95 éves és két 94 éves jelölt is – tette hozzá.
Az önkormányzati jelöltek közül 11 386-an pályáznak a 3186 település valamelyikének polgármesteri tisztségére, nagyságrendileg ugyanennyi (11 500) jelölt szeretne a 41 megyei önkormányzat, illetve a főváros képviselő-testületében tanácstagi mandátumot szerezni.
A polgármesterjelöltek között a nők aránya a községek esetében alig 10,6 százalékot tesz ki, a városoknál pedig 12,4 százalékos az arány. Az EP-választásokon 167 női név szerepel a jelöltlistákon, ami 33,8 százalékos arányt jelent – részletezte az AEP elnöke.
Romániának jelenleg 18 968 000 választópolgára van. Közülük 18 025 000 szerepel a belföldi névjegyzékben, csaknem 943 ezernek pedig a bejelentett lakhelye külföldön van. A külföldön élő vagy tartózkodó román állampolgárok csak az EP-választáson vehetnek részt, azon is csak akkor, ha nem jelentkeztek át valamely másik uniós ország választói névjegyzékébe. Számukra a bukaresti külügyminisztérium minden korábbinál több, 915 választókört rendez be külföldön.
Románia 33 képviselőt választ az Európai Parlamentbe.
Szavazóhelyiségek
Belföldön 18 968 szavazókörbe várják a választókat. A legtöbb (1289) szavazóhelyiség Bukarestben lesz, a legkevesebb (200 körül) Tulcea, Kovászna és Hargita megyében. Újdonság, hogy a 7 órakor nyitó szavazókörök belföldön és külföldön is helyi idő szerint 22 óráig tartanak nyitva, az eddigi 21 óra helyett – hívta fel a figyelmet a választási hatóság elnöke. A voksolást szükség esetén éjfélig meg lehet hosszabbítani, hogy azok is élhessenek választójogukkal, akik 22 órakor már sorban álltak a szavazóköröknél, de még nem jutottak sorra.
Szavazólapok
Bemutatták a romániai szavazólapok mintapéldányait is. Belföldön mindenki öt szavazólapot kap: az egyiken azt kell a szavazópecséttel megjelölnie, hogy az EP-választásokon részt vevő 15 párt vagy 7 független jelölt közül melyik politikai alakulatra vagy jelöltre bízza brüsszeli képviseletét. A másik négy az önkormányzati választással kapcsolatos: megválasztják a polgármestert, a települési önkormányzati testület (a helyi tanács) és a megyei tanács tagjait, valamint a megyei tanács elnökét.
A helyhatósági választáson mindenki csak abban a választókörzetben adhatja le voksát, ahova állandó vagy – legalább két hónapja bejelentett – ideiglenes lakhelye alapján tartozik. Az EP-választáson viszont országszerte azonosak a szavazólapok, így azok, akik június 9-én nem tartózkodnak saját településükön, az EP-listákra leadhatják voksukat – pótlistára feliratkozva – az ország bármely szavazókörében.