Előválasztás, de hogyan?

2007. július 27., péntek, Máról holnapra
Farkas Réka

Útkeresés és kapkodás jellemzi a romániai magyar politikai életet. A Tőkés—Markó-találkozó sokáig az üzengetés és időpont-, illetve helyszínkeresés csapdájában vergődött, egyezségkötésre való hajlandóság csak a szavak szintjén létezik. Az európai parlamenti választások időpontja pedig vészesen közeleg.

Új és figyelemre méltó ötlettel állt elő Nagy Zsolt, aki hivatalosan még mindig az RMDSZ listavezetője. Internetes blogjában kifejti, EP-képviseletre szükség van, ,,összmagyar" közös listát kell állítani. ,,Ennek a leghatékonyabb és leginkább elvszerű eszköze az előválasztások rendszere. Közösen megállapított kritériumrendszeren alapuló előválasztásokat kellene szervezni, amelyek segítségével az emberek is véleményt mondhatnának arról, hogy ki az a három személy, aki elsőként szerepeljen az RMDSZ EP-választási listáján" — áll a felfüggesztett miniszter világhálós naplóbejegyzésében. Véleménye szerint ez lehet a garanciája a korrekt összefogásnak, egy előválasztási kampány lehetővé tenné a programok és elképzelések ütközését, tisztességes, demokratikus véleménynyilvánításhoz vezethetne.

Az ötlet jó, de... Megkésett és nehezen kivitelezhető. Urnás előválasztásokat csak tömbmagyar területen lehet szervezni, és jelenleg az erdélyi magyarság kevesebb mint fele él ilyen régióban. Mi történik a szórványban? RMDSZ-es küldöttgyűlések, esetleg összmagyar tanácskozások nevesítik a képviselőjelölteket? Kialakítható-e közös kritériumrendszer, amikor még az elvi tárgyalásokat sem sikerül összehozni? Mikor jöhet ez létre, hisz az idő szorít, ha novemberben lesznek a választások, legkésőbb október elejére, de még inkább szeptember végére készen kell lenniük a jelöltlistáknak. A jelenlegi igen bizalmatlan légkörben nehezen hihető, hogy néhány hét alatt kidolgozható egy mindenki által elfogadott előválasztási rendszer. És akad még egy bökkenő, amelyet egyik hozzászóló vet fel: rendezni kellene a kassza dolgát is, hisz nem képzelhető el tisztességes megmérettetés úgy, hogy a pénzek felett csak egyesek — az RMDSZ jelöltei — rendelkezhetnek. Jó lenne tehát Nagy Zsolt ötlete, ha tavaly ősszel érkezik, talán még hitelesnek is tekinthetnénk. Így azonban az időhúzás újabb eszközének tűnik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint a Sepsi OSK bejut a felsőházi rájátszásba?







eredmények
szavazatok száma 240
szavazógép
2007-07-27: Közélet - x:

Hétfőn találkozik Markó és Tőkés

Hétfőn Kolozsváron találkozik Markó Béla RMDSZ-elnök Tőkés László református püspökkel, az EMNT vezetőjével ― erősítette meg tegnap mindkét fél. Szepessy László, az RMDSZ elnöki hivatalának igazgatója és Szilágyi Zsolt, Tőkés kampányfőnöke is közölte az MTI-vel, hogy a két vezető erdélyi magyar személyiség hétfőn a kolozsvári diakóniai központban ül tárgyalóasztalhoz.
2007-07-27: Közélet - x:

Cioroianu aggódik Koszovó függetlensége miatt

Koszovó státusának kérdésében a lehető legrosszabb fejlemény az volna, ha a dél-szerbiai tartomány egyoldalúan kikiáltaná függetlenségét ― jelentette ki Adrian Cioroianu külügyminiszter a szenátus külügyi és védelmi bizottságának ülése végeztével.