Sepsiszentgyörgyön előzmény nélküli helyzet alakult ki az önkormányzati választások után. Nemcsak azért, mert Antal Árpád ötödször lesz polgármester, igen magas, 82,25 százalékos szavazati aránnyal, hanem azért is, mert az önkormányzati képviselő-testület kizárólag az RMDSZ színeiben bejutottakból áll.
A magas részvételi arány, illetve az érdekvédelmi szövetséget támogató többségi magyar szavazatok miatt a többi párt nem érte el az ötszázalékos bejutási küszöböt. Ez egyaránt érinti a magukat ellenzékinek – a legyőzötteket és a kisebbeket megillető empátia okán nem keresgélünk más jelzőket – nevező magyar alakulatokat is, illetve a román pártokat. Mivel utóbbiak nem tudtak létrehozni valamiféle választási szövetséget, Sepsiszentgyörgy mintegy húszszázalékos román ajkú közössége úgy osztotta el szavazatait, hogy az egyik alakulat számára sem bizonyult elégségesnek.
Magyarán, a helybéli román közösségnek az elkövetkező négy évben nem lesz önkormányzati képviselője. Ez főképp nem azért okoz gondot, mert egyszólamúvá válik a képviselő-testület, hanem mert nemzeti kisebbségben élő közösségként érdemes tekintettel lenni más, szintén kisebbségi sorban élő közösségekre is. Így román ajkú sepsiszentgyörgyi barátaink gondjait nem lehet egy önkormányzati választási eredményre hivatkozva érzéketlenül lesöpörni az asztalról, ezért a továbbiakban maga a városvezetés kerül kényes helyzetbe, hogy miként találjon közös hangot azokkal, akik évtizedek óta e városban élnek, s akiknek nagy többsége nem az ellentétek szításában, hanem a közös ügyekben, a közös megoldásokban érdekelt.
Természetesen, az fel sem merül, hogy a továbbiakban Sepsiszentgyörgy önkormányzatának bármiféle engedményt kellene tennie olyan helyzetekben, amikor a cél a békés együttélés megzavarása, avagy ennél súlyosabb esetben az itt élő magyar közösség megalázása. Amikor tehát brassói avagy más városokból érkező magyarellenesek ismételten bemasíroznának a városba, gyűlölködő rigmusokat skandálva, akkor Sepsiszentgyörgy teljes közösségének el kell utasítania ezt.
A nagy kihívás főképp az, hogy a helybéli román közösség számára kedvezőtlen választási eredmény ellenére lehessen olyan döntéseket hozni, hogy érezhessék, Sepsiszentgyörgy továbbra is otthonuk marad, ahol megoldást keresnek és találnak gondjaikra. Tisztelve érzelmeiket, gondolataikat, ugyanakkor mindezért változatlanul kölcsönösséget és észszerűséget remélve, józan és tisztességes párbeszédet várva. Hiszen eddig is számtalanszor bebizonyosodott, e két sepsiszentgyörgyi közösség képes eltekinteni az uszítók hangjától.
Sepsiszentgyörgy újraválasztott polgármestere, Antal Árpád máris tett egy gesztust a helybéli román közösség irányába. Kijelentette: nem örvend annak, hogy román párt nem jutott be a képviselő-testületbe, s érzékelve, hogy a román ajkúak több mint fele rá szavazott – számára ez azt üzeni, hogy a román emberek túl tudnak lépni az etnikai határokon –, egy konzultatív testület létrehozását javasolja. Ez a három demokratikus román párt – PNL, PSD és USR – két-két sepsiszentgyörgyi önkormányzati jelöltjéből állna, és a továbbiakban a románságot érintő kérdésekben velük egyeztetnek majd.
Gesztus értékű szándéknyilatkozat, mely egyértelműen jelzi: nem igaz, hogy Sepsiszentgyörgyön, a Székelyföldön a román közösség tagjai másodrendű állampolgárok lennének. Az viszont tény, hogy hiteles, megbízható politikai képviseletet csak ők választhatnak maguknak.
Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatala. Fotó: Albert Levente