Másfél hétre volt szükség, hogy napvilágot lássanak a június 9-i helyhatósági választások háromszéki végleges eredményei, melyek beigazolták, hogy az RMDSZ az abszolút győztese a megmérettetésnek. A polgármesteri tisztségek meghatározó többségét, illetve az önkormányzati helyek nagy részét is a szövetség jelöltjei nyerték. A háromszéki területi szervezet közleménye szerint az emberek a kiegyensúlyozott fejlődésre adták a voksukat, ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a román szélsőségesek is megvetették a lábukat a megyében, a magyar közösségnek pedig egységesnek és aktívnak kell lennie az idén esedékes további két választás alkalmával is.
A közlemény Tamás Sándort, a megyei szervezet elnökét idézi, aki szerint beigazolódott, hogy az RMDSZ a nyugodt erőt képviseli Háromszéken, ugyanakkor a veszély nem múlt el, hiszen megvetette a lábát a megyében az AUR. Kovászna Megye Tanácsának jelenlegi vezetője erőteljes támogatás birtokában vezetheti újabb négy évig a megyét, miután a leadott magyar szavazatok 91,58 százalékát szerezte meg az önkormányzati választáson. Amint korábban már lapunkban is megírtuk, Háromszéken hét tanácselnökjelölt méretkezett meg. A végleges eredmények szerint a jelöltekre összesen 86 217 érvényes szavazat érkezett be, amiből a három magyar elnökjelöltre összesen 65 410-en szavaztak, azaz az urnákhoz járulók 75,86 százaléka. Ezek a szavazatok a következőképpen oszlottak meg: Tamás Sándor, az RMDSZ jelöltje 59 877 voksot kapott, ami 91,58 százaléknak felel meg, Fazakas Péter, az Erdélyi Magyar Szövetség jelöltjének 3634-en (5,55 százalék) szavaztak bizalmat, míg Nagy Gábor Levente a Magyar Polgári Erő színeiben a voksok 2,20 százalékát (szám szerint 1899-et) gyűjtötte be. A fennmaradó 20 807 szavazatot 4 román jelölt kapta – olvasható a közleményben.
Ami a megyei képviselő-testületet illeti, a közlemény ismét Tamás Sándort idézi, aki szerint a két ellenzéki magyar párt Háromszéken jelentősen visszaszorult az önkormányzatokban, Kovászna Megye Tanácsába pedig egy képviselőjüket sem sikerült bejuttatniuk. Az elnök felidézte: míg 2008-ban az akkor létező Magyar Polgári Pártnak 9 megyeitanács-tagja volt, 2012-ben az MPP már csak 4, míg a viszonylag frissen létrejött Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) 3 helyet szerzett meg, majd 2016-ban az MPP-nek 3, az EMNP-nek 2 képviselője volt. A soron következő, 2020-ban lezajlott választáson a két alakulat közös listán már csak 3 képviselőt tudott bejuttatni a megyei önkormányzatba, idén egy helyet sem sikerült megszerezniük – összegezte Tamás Sándor. Az elnök úgy vélte: a több mint 15 éves építkezés eredménye az a bizalom, amely Háromszéken az RMDSZ iránt érezhető, és amit a választás eredménye is mutat. A két ellenzéki magyar párt összesen nem kapott 5000 szavazatot, miközben az RMDSZ megyeitanácstag-listájára 56 730 szavazat érkezett be.
Ami a mandátumok eloszlását illeti, a megyei testületben az RMDSZ 22-t szerzett, a Szociáldemokrata Párt (PSD), illetve a Nemzeti Liberális Párt (PNL) fejenként hármat, illetve szintén bejutott a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), melynek két helyet sikerült megszereznie. A harminctagú testülethez hozzászámolják a szavazati joggal rendelkező tanácselnököt, így az RMDSZ-nek 23 szavazata van Kovászna Megye Tanácsában, ami 74,2 százalékos többséget jelent
A szövetség megyeszinten is komoly eredményt ért el: a 45 közigazgatási egységből 34-ben nyert RMDSZ-es polgármesterjelölt, egy független jelölt a szövetség támogatásával indult a választáson. Háromszéken az RMDSZ-nek összesen 399 önkormányzati képviselője lesz, harminccal több, mint négy évvel ezelőtt.
A közlemény külön kitér a román szélsőségesek térnyerésének veszélyére, mely nem múlt el. Tamás Sándor kifejtette, hogy a megyében a vártnál több, 19 tanácsi mandátumot szerzett meg az AUR, és nem csak román vidéken: kettőt a megyei önkormányzatban, továbbá Előpatakon 5, Hidvégen 2, Kökösben 1, Bardocon 1, Bodzavidéken összesen 8 képviselőjük lesz a helyi önkormányzatokban. „Jelzés kell legyen, hogy megyei szinten elérték az 5,3 százalékot, nekünk továbbra is közösségként egységesnek és aktívnak kell maradnunk” – fogalmazott a megyei elnök, emlékeztetve, hogy idén még két választás megmérettetés vár az erdélyi magyarságra.