A nagypataki magyar felirat eltávolítására vonatkozó döntéssel nem csupán egy közigazgatási tyúkperről mondott ítéletet a brassói táblabíróság, hanem saját magáról és a román igazságszolgáltatás állapotáról is.
Senkit nem lep meg egy magyarellenes gesztus Romániában, főleg nem most, amikor a nyíltan szélsőséges erők kétszer több képviselőt küldenek az Európai Parlamentbe, mint a reformpártok (ha még megérdemlik ezt a jelzőt), és még rosszabb az arány, ha a kormánykoalíció habzó szájú nacionalistáit is odaszámítjuk. A meglepő az lett volna, ha a feljelentőt (a Calea Neamului Egyesületet) és cinkostársát (a Székelyföldi Románok Civil Fórumát) marasztalják el azzal, hogy ne keltsenek feszültséget ott, ahol nincs, de hát erre a hozzáállásra még várnunk kell. Pedig az lenne normális, hogy a magasan képzett, jól fizetett, nem mellesleg óriási különnyugdíjakat élvező bírók mérlegelni tudják, hogy a társadalom melyik szeletének adjanak igazat: a csendes többségnek, amely a választásokon már sok helyütt képes volt átlépni az etnikai törésvonalat és a jobb teljesítményt nyújtó jelöltre szavazni, vagy pedig egy zajos és jobb körökben vállalhatatlan kisebbségnek, amely temetőgyalázással és más hasonló hőstettekkel védi a román hazát és benne a románokat nem létező veszedelmektől. Valójában ők jelentik a legnagyobb csapást térségünkben, örökös hisztériájukkal akadályozva a békés építkezést. Ez a románoknak sem jó, de a bíróságok a jelek szerint nem a haladásban érdekeltek.
Látszik ez nagyobb horderejű perekben is, leginkább az 1989. decemberi eseményeket illető dossziéban, amelyet újra meg újra elölről kezdenek, hogy az emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolt, a Ceaușescu házaspár elmenekülése után bekövetkezett 857 erőszakos emberhalálért, 2382 sebesülésért és 585 jogtalan fogva tartásért felelős, most 94 éves Ion Iliescu volt államfőt és társait (a 83 éves Gelu Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettest és a 88 éves Iosif Rus tábornokot) nehogy elítéljék. Ugyanígy húzzák-nyúzzák a legnagyobb, épp 34. évfordulójához érkezett bányászjárás perét is, amelyben szintén Iliescu a fő vádlott, és valószínűleg ugyanígy állna Marosvásárhely fekete márciusának ügye is, ha bár a kivizsgálás megkezdődött volna. De más bajok is vannak: a Yale Egyetemen doktorált Ana Birchall volt PSD-s politikus (aki tanácsadó, majd két ízben miniszter és rövid ideig kormányfőhelyettes is volt a Dăncilă-kabinetben) állítása szerint a romániai igazságügy 2024-ben rosszabb helyzetben van, mint volt 2017-ben, 2018-ban és 2019-ben (amikor Liviu Dragnea a maga szempontjai szerint szabta újra az egész törvénykezési keretet, és ez úgy is maradt). Súlyos ügyek dőlnek halomra kuglibábuként, hol a bizonyítékok elutasítása, hol elévülés, hol a bűnözők szabadon bocsátása, hol az évekig tartó halogatások miatt. Ez már szervezett korrupció – figyelmeztet egy olyan ember, akinek szakmai érdemeit az ellenfelei sem vitatják. És belülről ismeri az egész rendszert.
Na, ezzel a hétfejű sárkánnyal kellene hadakozni, nem egy kétnyelvű táblával. Erre vállalkozó, valódi vitézek azonban nincsenek a láthatáron sem.
A Calea Neamului kizárólag uszítással foglalkozik, de senki nem bünteti őket. Fotó: Facebook / Calea Neamului