Románia Ukrajnának adományozza egyik Patriot rakétaelhárító rendszerét, de ezzel egyenértékű, NATO-kompatibilis rendszert kér a román légtér védelmére – tudatja az államelnöki hivatal a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tegnapi ülése után kiadott közleményében, amely arra is kitér, hogy Klaus Iohannis államfő az ülésen bejelentette: visszavonta jelöltségét a NATO főtitkári tisztségére, és erről már a múlt hét végén tájékoztatta a NATO-szövetségeseket.
Románia 2017-ben írt alá 4 milliárd dolláros szerződést négy Patriot rendszer beszerzéséről. Ezek közül kettőt vett át és üzemelt be, a CSAT tegnapi döntése értelmében pedig egyet átad Ukrajnának. A döntést az elnöki palota közleménye szerint az ukrajnai biztonsági helyzet rosszabbodásával, a „civileket és energetikai infrastruktúrát érő masszív orosz támadásokkal” indokolták, és a NATO-szövetségesekkel is egyeztették. Feltételül szabták azonban, hogy Románia a Patriot üteggel egyenértékű, NATO-kompatibilis légvédelmi rendszert kapjon.
Klaus Iohannis államfő tájékoztatta a nemzetbiztonsági testületet arról, hogy visszalépett a NATO-főtitkári jelöltségtől, és ezt már a múlt hét végén ismertette a NATO-szövetségesekkel; ugyanakkor kikérte a CSAT tagjainak véleményét Mark Rutte jelöltségéről. A Legfelsőbb Védelmi Tanács egyetértett azzal, hogy Románia támogassa a távozó holland miniszterelnököt a NATO-főtitkári tisztség elnyerésében.
A román államfő március 12-én jelentette be, hogy megpályázza a NATO-főtitkár ősszel megüresedő tisztségét, mert véleménye szerint a gyökeres változáson átment Románia megérdemli ezt. Fellépésével merőben új helyzetet teremtett, a 75 éves észak-atlanti katonai szövetségben ugyanis nem pályázattal, hanem konszenzussal szoktak főtitkárt választani, és a nagyhatalmak már közölték, hogy Mark Rutte holland kormányfőt támogatják. Iohannis a keleti tagállamok (elsősorban Törökország, Szlovákia és a balti országok) támogatásában reménykedhetett, de azok sorra odaálltak Rutte mögé; legtovább Orbán Viktor magyar miniszterelnök tartott ki mellette, de kedden már ő is bejelentette, hogy a távozó holland kormányfő jelölését támogatja. Iohannis – aki az elmúlt hétvégén megtartott, az ukrajnai háború miatt összehívott svájci békekonferencián részt sem vett, Romániát csak a külügyminiszter képviselte a száznál több állam- és kormányfőt tömörítő rendezvényen – szerdán még nem volt hajlandó válaszolni az esetleges visszalépését firtató kérdésekre, a CSAT ülése utánra ígért választ.
Zelenszkij köszöni Romániának
A Románia által felajánlott Patriot rakétavédelmi rendszer nemcsak Ukrajna légvédelmét, hanem egész Európa biztonságát megerősíti – írta Volodimir Zelenszkij ukrán államfő az X közösségi platformon, megköszönve a „létfontosságú” hozzájárulást, amely megerősíti Ukrajna légi pajzsát, és „segíteni fog abban, hogy jobban megvédjük népünket és kritikus infrastruktúránkat az orosz légi terrortól”.