Közel másfél hónappal az eredményhirdetés után az országos közútkezelő társaság (CNAIR) illetékesei múlt pénteken aláírták a szerződést a Bákót Brassóval összekötő, Háromszéken is áthaladó autópálya megvalósíthatósági tanulmányát véglegesítő vállalattal. A román tulajdonú cégnek két év alatt kell befejeznie a tanulmányt, és összesen közel 97 millió lej áll rendelkezésére erre a célra.
A szerződés aláírásáról Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter számolt be egy Facebook-bejegyzésben, melyben annyira szorítkozott, hogy fontos lépés ez a majdani A13-as autópálya létrejötte szempontjából, illetve közölte az összeget, a tanulmány elkészítésére megszabott időt, és azt, hogy a költségeket uniós forrásokból fedezi a minisztérium. Amint arról múlt hónap elején beszámoltunk, több mint egy évbe telt, hogy a CNAIR lebonyolítsa a megvalósíthatósági tanulmányt befejező vállalkozás kiválasztását célzó közbeszerzést. Három cég versengett, az eredményhirdetést még tavaly őszre ígérték, de végül öt halasztás után született meg az eredmény. A három jelentkező közül – a román Consitrans és Explan, illetve a török Mega Mühendislik – végül a Consitransra esett az országos társaság választása.
Mint ismert, a 164 kilométer hosszú autópálya körül több vitás kérdés is felmerült az elmúlt években, elsősorban a nyomvonalak kapcsán, de a megvalósíthatósági tanulmány elkészítését illetően is. Utóbbi esetében először 2020-ban kötött az országos társaság, valamint a szaktárca egy szerződést a Search Corporation vállalattal, de végül kiderült, hogy az előirányzott összeg messze nem fedi a tanulmány elkészítésének költségeit, így 2022-ben a tervező kérésére a megállapodást felbontották. Ezt követően a CNAIR 2022 végén kiírta az első közbeszerzést, de nem került jelentkező, majd 2023 márciusában újból meghirdették, ekkor már a megvalósíthatósági tanulmány és műszaki terv elkészítése egy csomagba került, és az összeget is alaposan feltornászták. Ez utóbbira jelentkezett a fent említett három vállalat.
A nyomvonalról több lehetséges változat is napvilágot látott, a ma is érvényes elgondolás komoly felháborodást, lakossági tiltakozást váltott ki Háromszéken Illyefalva községben, illetve Brassó megyében a Szászhermányhoz tartozó Vámoshídpusztán. Az illyefalviak és aldobolyiak azt kifogásolták, hogy a nyomvonal túl közel halad el házaikhoz, fel kell áldozni a legjobb minőségű termőföldek egy részét, a sztráda pedig elvágja a gazdákat a földektől. A tiltakozás feszült hangulatú falugyűléshez és traktoros felvonuláshoz is vezetett.
Amint arról beszámoltunk, az autópálya háromszéki szakasza az elképzelések szerint 76 kilométer hosszú lenne, Aldobolynál lépne be a megyébe és Berecknél hagyná el Háromszéket, a városok közül Sepsiszentgyörgy és Kézdivásárhely közelében húzódna.