Ma már teljesen elképzelhetetlen az, hogy egy lakásban vagy házon ne legyen ablak. Pedig jó pár évszázaddal ezelőtt a mai értelemben vett nyílászárók csak az előkelők házain voltak megtalálhatók. Igazi luxusnak számítottak, de még az ókori Egyiptomban is leginkább csak a szellőzést szolgálták.
Kilátás az egész világra
Az RS Ablak műanyag ablakain keresztül is megcsodálhatjuk a környezetünket. Az ókori görögök, Krétán már kifejezetten azért használtak ablakokat a palotákon, hogy megfelelő legyen a kilátás. A hellenisztikus kortól már egyre több helyen jelentek meg, elsősorban mind az udvarra néztek. A császárkori épületek a nagyobb városokban már sokkal több albaknyílással rendelkeztek. A középkor beköszöntével a román stílusú építészetben a kis méretű, zömök és félköríves ablakok voltak a jellemzőek.
A barokk korra a minél több díszítés lett az elsődleges elvárás. A klasszicista stílus szüntette meg ezt a hozzáállást, a 20. században pedig már az új építési technikák jelentették a változást. Pár évtizeden belül pedig már elérkeztünk a ma is használt nyílászárókhoz. A funkciói közé tartozik, hogy hang- és hőszigetel, biztosítja a szellőzést, a világítást, valamint a lég- és vízzárást. Védelmet nyújt az időjárási tényezőkkel szemben is. A fő részei a szárnyak, az ablaktok és a befogadó fal.
Többféle típust különböztetünk meg szerkezeti kialakítás alapján. Van egyrétegű, egyszeres üvegezésű, egyrétegű, dupla üvegezésű, kétrétegű, egyesített szárnyú, kétrétegű, kapcsolt gerébtokos, valamint kétrétegű, tisztítószárnyas ablak is.
Általában három anyagból készítik őket: választhatunk fa, műanyag és fém (alumínium) nyílászárót is. Mindegyiknek megvan az előnye és a hátránya. Hő- és hangszigetelés szempontjából többrétegű üvegezés is elérhető, a rétegek száma is variálható. Működés alapján megkülönböztetünk felnyíló, bukó, billenő és forgó ablakot is.
Mitől lesz jó egy ablak?
Az első szempont természetesen az üvegezés, ami elegendő felületet biztosít ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű fény jusson be a helyiségbe, valamint a tökéletes kilátás is adott legyen. Általában arról kell dönteni, hogy mégis hány rétegű legyen az üveg. A legjobb, ha minimum kettőt választunk, de a három kezd a legelterjedtebb lenni.
Figyelni kell a nyitás-csukás mechanizmusára is. A panellakásokban a legnépszerűbbnek a bukó-nyíló változat számít. A kényelem is fontos szempont, ami azt jelenti, hogy például automatikus ablakbuktatót is beszerelhetünk. Egy nyitásérzékelővel és termosztáttal is összehangolhatjuk a nyílászárókat.
Mikor kell cserélni az ablakot?
A nyílászárók cseréje nem egy olyan művelet, amit évente el kell végezni. Általában több évtizedre választjuk ki a következőt. Ha problémánk adódik a szigeteléssel, bezárt állapotban is beengedi a hideget, a szelet, vagy már szimplán ránézésre látszik, hogy ideje váltani, akkor ne halogassuk, minél hamarabb keressünk fel egy szakembert. (X)