Az RMDSZ Erdővidéken jól szerepelt a helyhatósági választásokon, de azért akadnak olyan eredmények, ami miatt nem lehetnek teljesen elégedettek – mondotta Váncza Tibor széki elnök. Örvend annak, hogy Baróton, Bardocon, Vargyason és Nagyajtán könnyen nyertek a polgármesterjelöltjeik – helyenként ellenfelük sem volt. Annak is örvend, hogy az említett települések mellett a baconi tanácsban is kétharmados többséget szereztek. Sikerként tartja számon, hogy kampányuk során érzékeltetni tudták az uniós választások tétjét, így szép számban voltak mozgósíthatóak a választók, itt a vargyasi és nagyajtai részvételt emelte ki. Fájdalmas viszont, hogy Bölönt elvesztette a magyarság, és nagyon kérdéses, vissza lehet-e szerezni valaha is a községvezetést.
A bölöni helyzetet nagyon komoly figyelmeztetésként kell felfogni – mondotta a széki elnök. Hozzátette: a peremvidékeken tovább gyengül a magyar közösség, gond van Apácán, ahol nem sikerült a jelöltjüknek célt érnie, és Ürmösön is nehéz volt győzni. Semmi jót nem ígér az sem, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nemhogy megvetette lábát Bardocon, hanem szinte két mandátumra elég szavazatot kapott. Jelenlétük miatt a tanácsülések kétnyelvűekké válnak, és akár provokációkra is számítani lehet. Váncza Tibor mégis úgy véli, Balázsi Dénes polgármesternek az AUR jelenléte nem okozhat jelentős gondot, de azért oda kell rájuk figyelni.
Számítottak arra, hogy Baconban kétesélyes lesz a polgármester-választás kimenetele, ezért Simon András veresége nem volt meglepetés számukra. A tizenhárom fős tanácsban tizenegy helyet szereztek, ám gondot okozhat, hogy a volt és a tisztségbe lépni készülő elöljáró között lehet némi konfliktus, hiszen Simon András a tanács tagja marad. Ennek ellenére bízik abban, a nagybaconiak elég bölcsek ahhoz, hogy jól menedzseljék a helyzetet, és a következő négy esztendőben olyan béke lesz, amely a községfejlesztést szavatolja.
Gál Károly parlamenti képviselő, a baróti szervezet elnöke szerint nagy szerepe volt az RMDSZ jó szereplésében, hogy a kampány során falugyűléseket tartottak és otthonukban is felkeresték a szavazókat, amikor személyesen mondhatták el panaszaikat és észrevételeiket. „A tanácstaglista jól volt összeállítva, minden társadalmi réteg úgy érezhette, ő is képviselve van általa. A listán szereplő tizenkilenc ember egy hónapon keresztül rótta a város és a falvak utcáit és szóba állt mindenkivel. Ez és az elmúlt években végzett tanácsi munkájuk volt, ami sikerre vitt minket” – mondotta Gál Károly.
A jó szereplés, melynek során nyolcról tízre nőtt a tanácstagok száma, nagyobb felelősséget is jelent. A baróti szervezet elnöke szerint polgármesterrel és kétharmados többségben nem lehet azt mondani, hogy a városfejlesztési tervek valamelyik politikai ellenfél ellenkezése miatt buktak el, ezért a következő években jogosan fognak többet elvárni tőlük.