Kelemen: Meg kell ismételni a jó eredményt

2024. június 28., péntek, Belföld

Kelemen Hunor szerint az RMDSZ az erdélyi magyar közösség bizalmának köszönhetően az utóbbi húsz év legjobb választási eredményét érte el június 9-én, most az a legfontosabb, hogy a maratoni választási év második felében is meg tudja ismételni ezt az eredményt.

  • Kelemen Hunor. Fotó: MTI / Kiss Gábor
    Kelemen Hunor. Fotó: MTI / Kiss Gábor

Az RMDSZ elnöke a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) kolozsvári ülésén tegnap megállapította: a szövetség az erdélyi magyarság egyetlen hiteles képviselője. Elmondta: az RMDSZ a magyar érdekképviselet eszköze, az erdélyi magyar közösség szervezője, amelynek az önkormányzati jelöltjeire az idei választásokon a (magyar pártokra adott) szavazatok jóval több mint 90 százaléka érkezett. Úgy vélte, az RMDSZ győzelme az erdélyi magyar közösségnek a győzelme, amely bebizonyította: olyan erős és önálló közösség, amely felelősséget vállal a saját jövőjéért, a sorsáért, felelősséget vállal a szülőföldjéért. Leszögezte: a magyar közösséget nem lehet figyelmen kívül hagyni vagy megkerülni, amikor Brüsszelben vagy Bukarestben őt érintő döntést hoznak.

Kelemen Hunor elmondta: az országos 6,5 százalékos szavazatarány és az európai parlamenti listára adott közel 580 ezer szavazat a romániai magyarság arányán felüli teljesítmény. Szerinte ennek egyebek mellett az a magyarázata, hogy az RMDSZ őszintén beszélt azokról az európai témákról, amelyeket a román pártok elhallgattak a kampányban. „A polgárok azt akarják, hogy az Európai Unió közelebb legyen hozzájuk, egy olyan Európai Uniót akarnak, amely a polgárok és a közösségek kérdéseivel foglalkozik. Tehát mi egy europragmatikus álláspontot képviseltünk, ez szervesen következik abból, amit az elmúlt években, évtizedben mi vallottunk, hogy a pragmatikus transzilvanizmusnak mindig a közösség problémáiból kell kiindulnia” – magyarázta az RMDSZ elnöke.

Felhívta képviselőtársai figyelmét, hogy Romániában ez az év választási maraton. „Bírni kell az iramot, államfőválasztásra készül az ország, majd télen, decemberben parlamenti választások lesznek. A következő fél évben meg kell tudnunk ismételni azt az eredményt, amit június 9-én elértünk” – jelentette ki. Azt mondta: azért is kell jól szerepelnie az RMDSZ-nek a decemberi parlamenti választásokon, hogy ott legyen a bukaresti kormányban, és kormányzati eszközökkel segíthesse a magyar közösségeket és önkormányzatokat. Másik érvként azt hozta fel, hogy a következő időszakban egy egész évtizedet, akár több évtizedet meghatározó döntések születhetnek Romániában – ezek közül a közigazgatási átszervezés lehetőségét emelte ki. A szövetségi elnök szerint azért is fontos az RMDSZ kormányzati jelenléte, hogy ellensúlyozza a Romániában megerősödött – együttesen a szavazók több mint 20 százalékának támogatását megszerző – szélsőséges magyar­ellenességet.

 

Államfőjelöltet indít az RMDSZ

Mivel a koalíciós pártok között vita alakult ki arról, hogy előre hozzák-e és mikorra az idén esedékes államfőválasztást, az RMDSZ képviselő-testülete nem döntött a szövetség államelnökjelöltjének személyéről, csak arról, hogy az RMDSZ indít jelöltet. Kelemen Hunor szerint fontos, hogy az elnökválasztási kampányban a magyarok jelöltje a magyarok problémáiról beszéljen, és a román társadalom egésze számára fontos kérdésekre javasoljon megoldásokat.

Az SZKT-n felszólaló képviselők többsége jelezte, hogy Kelemen Hunort tartja a legalkalmasabb politikusnak arra, hogy a romániai magyar közösség jelöltje legyen az államelnöki választáson, a jelölt személyéről szóló formális döntést azonban az RMDSZ csak az elnökválasztás időpontjának ismeretében hozza meg.

 

A megállapodás kötelez

A tanácskozás után adott sajtónyilatkozatában arra a kérdésre, hogy lesz-e „magyar összefogás” a parlamenti választáson – olyan körülmények között, amikor a magyar voksok több mint 90 százalékát megszerző RMDSZ szövetségi képviselői ennek létjogosultságát megkérdőjelezték, azzal vádolva a két kisebb magyar pártot, hogy nem járultak hozzá a közös EP-lista sikeréhez –, Kelemen Hunor azt válaszolta: nem volt még alkalma átbeszélni a kampányban történteket az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnökével. „Pár dolgot azért nekünk végig kell beszélnünk arról, ami történt, másrészt van egy aláírt megállapodásunk, az engem kötelez” – jelentette ki az RMDSZ elnöke, arra utalva, hogy a márciusban külön-külön kötött megállapodásban az RMDSZ vállalta, hogy a parlamenti választásokon befutó helyet biztosít jelöltlistáin a két kisebb magyar párt (az EMSZ és a Magyar Polgári Erő – MPE) egy-egy jelöltjének.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-06-28: Közélet - :

Megkezdődött a strandszezon Sepsiszentgyörgyön (Önkormányzati szemle)

Ebben a kánikulában mindenki vágyik egy kis hűsölésre, csobbanásra, a sepsiszentgyörgyi strand pedig erre a legalkalmasabb helyszín. A 2015 és 2016 között megújult strand öt medencével, nyugágyakkal, hideg italokkal, füves parttal és öreg fák árnyékával várja a látogatókat. Idén június 21-én nyitotta meg kapuit a Sepsi ReKreatív által működtetett létesítmény, amely nem véletlenül vált a sepsiszentgyörgyiek egyik kedvenc nyári szabadidős helyszínévé, a forró nyári napokon remek kikapcsolódási lehetőséget biztosítva az egész család számára.
2024-06-28: Belföld - :

Hírsaláta

LASCONI A NEGYEDIK. Az USR újonnan megválasztott elnöke, Elena Lasconi Câmpulung Muscel-i polgármester országszinten a negyedik, aki a sajtóból kerül a magas politikába.