A Székelyföldi Tehetségsegítő Tanács (SZTT) szombaton a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum dísztermében tartotta meg a Székelyföldi Tehetségnapot. Idén a szervezésbe a Református Kollégium és a művészeti líceum tanulói is bekapcsolódtak. A rendezvényen jelen volt Nagy Éva, a vallásügyi államtitkárság és az SZTT tehetségnagykövete, Bajor Péter, a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének (Matehetsz) ügyvezető elnöke és Farkas György, a budapesti Balassi Bálint Gimnázium igazgatója is.
Az SZTT minden tanévzáró végén teret biztosít annak, hogy egymásnak és a nagyközönség előtt is bemutatkozzanak azok a fiatalok, akikre tanáraik rendkívül büszkék. Házigazdaként Deák Mária tanárnő köszöntötte a jelenlevőket, majd Bereczki Kinga, az SZTT elnöke üdvözölte a Sepsiszentgyörgyről, Kézdivásárhelyről, Székelyudvarhelyről, Marosvásárhelyről, Csíkszeredából, Bukarestből és Budapestről érkezett vendégeket. Ezt követően bemutatkoztak az ifjú tehetségek. Versmondók, zenészek, hangszeres előadók énekeltek, sportolók és animálásban, illetve tanulásban jeleskedők meséltek magukról. Fellépett a kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképző együttese és a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum Diákszínpada, akik részletet mutattak be Székely Csaba Semmi című darabjából.
Kiváló tehetséggondozói munkája elismeréseképpen Bereczki Barna, az Amőba Alapítvány elnöke Csutak Vilmos-díjat adott át Molnár János nyugalmazott tanárnak, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad vezetőjének, aki pályafutása során számos diáknak biztosított kibontakozási lehetőséget. Becsek Éva, a kovásznai líceum igazgatója laudációjában többek között elmondta: „Molnár János több mint 30 éve a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad vezetője. Neve közismert mind a hazai, mind pedig az anyaországi műkedvelő színjátszó körökben. A rendező-tanár és csoportja 1995 óta az Országos Diákszínjátszó Fesztivál, majd az Erdélyi Diákszínjátszó Fesztivál, a Partiumi Diákszínjátszó Fesztivál és 2022 óta a Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztivál örökös résztvevője és díjazottja, a Jádzó Társaság tagja, a sepsiszentgyörgyi Concordia fesztiválok résztvevője, a magyarországi Zsámbéki Szombatok amatőr színjátszó fesztivál állandó meghívottja, a Juventus regionális diákszínjátszó fesztivál szervezője, a Csoma Napok kulturális programjának szervezője. Molnár János azok közé az amatőr rendezők közé tartozik, akik soha nem elégedtek meg a „mával”, mindig tovább néztek, igényesek voltak önmagukkal szemben. Mindig kereste az újat, tartotta a lépést az újabb és újabb színházi-rendezői elvárásokkal”.
A másik díjazott Deák Ferenc Loránd, a kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképző magyartanára, akinek diákjai számos rangos versenyen kiváló eredményeket értek el. Kőmíves Noémi magyar szakos tanfelügyelő laudációjában elmondta: „Deák Ferenc Loránd az a tudós tanár, aki a magyarnyelv- és irodalomtanári szerepe mellett az erdélyi, valamint szülőföldje, Háromszék kortárs képzőművészetének műértője, kritikusa, esztétája. Nem véletlenül kapta meg tavaly a Tegyünk Kézdiszékért-díjat. 11 konferencián vett részt, 88 tárlatot nyitott meg, 11 tanulmánya, 64 írása jelent meg különböző folyóiratokban, önálló kötetnek is szerzője. Képzőművészeti érdeklődése interdiszciplináris műveltség megalapozásában segítette diákjait: nem csak a tanórák világában, hanem iskolán kívüli, önkéntes tevékenységekben kiállítások értő befogadásába avatja be tanítványait. Az a pedagógus, akinek 23 év alatt 150 díjat szereztek tanítványai különböző versenyeken. Példát mutatva, a tudomány világában otthonosan mozogva 45 diákot indított el kutatói pályán különböző területeken: az irodalom mellett nyelvészet, társadalomtudományok, néprajz, szociológia, pszichológia szekcióban. Diákjai a tudományos országos és nemzetközi, Kárpát-medencei diákkonferenciákon 34 díjat kaptak, mellyel a romániai és magyarországi egyetemekre való bejutást is megkönnyítette számukra. A Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Tantárgyversenyre több mint 100 diákot készített fel, és diákjai nyernek a szónokversenyeken, szavalóversenyeken, nyelvi vetélkedőkön is”.
A Magyar Nemzeti Tehetségtanács, a Matehetsz, illetve a Kárpát-medencei Tehetségsegítő Tanácsok Kollégiuma részéről elismerésben részesült Bereczki Kinga, Balogh László, Bajor Péter és Kormos Dénes, Székelyföldi Tehetségútlevelet Benkő László, a Váradi József Általános Iskola nyolcadik osztályos tanulója és Molnos Natália Boglárka, a Mikes Kelemen Elméleti Líceum hetedikes tanulója kapott.