A száz éve Kézdimartonoson született néhai Forró Antal festőművész köztéri kiállítását tekinthették meg tegnap délután Kézdivásárhelyen; holnap a festőművész lánya tart személyes tárlatvezetést a művészetkedvelőknek, akik helybéli alkotók műtermeibe is ellátogathatnak.
Az Incze László Céhtörténeti Múzeum és a Múzeumbarátok Egyesülete által megálmodott programsorozat tegnap délután a múzeum előtti téren a száz éve Kézdimartonoson született Forró Antal festőművész Forró Antal 100: Lélektani természetrajz című kiállításával kezdődött.
A megjelenteket, valamint a festőművész rokonait Dimény Attila múzeumvezető köszöntötte. Mint elmondta, Forró Antal (Kézdimartonos, 1924. március 7. – Kolozsvár, 1982. augusztus 11.) ötven éve mutatkozott be először a kézdivásárhelyi közönség előtt. Gyűjteményükben összesen 32 szén, pasztell és akvarellel készített tájképet, illetve portrét őriznek a képzőművésztől.
Lénárt Tamás művészettörténész méltatásában a száz éve született festőművészről elmondta: „Forró Antal bátran villantja fel a múlékony alkony ciklamenjét a fenyvesek örökzöldjei között, vagy oldja fel a hegyvonulatokat az éggel a tengerszín végtelenségében. Expresszíven, saját érzelmeinek tükrében közelíti meg a látványt, mint pillanatnyi élményt az örökkévalóval. Ugyanakkor rajzos rendteremtés is jellemző rá, hiszen aki úgy ismeri az erdőt, mint saját tenyerét, annak a kisujjában van minden apró ága-boga, és így tudja lényegre látóan összegezni a táj belső jellegét: a beszédes csendet, a tiszta levegőt és az üdítő fényt. Portrét készít a tájról. Falurészletén, akár egy arcképen, a külső vonásokban rejtőző emberi sorsokat kutatja, és fordítva, a falusi emberekről készített mellképein az egzisztenciális horizontjaik jellegzetességeit véljük felfedezni.”
A tegnapi rendezvényt holnap délelőtt ugyanott megismételik, a festőművész Kolozsváron élő lánya, Forró Ágnes képzőművész tart személyes tárlatvezetést, ezt követően a Mű-terek – ahol a mű-terem címmel a céhes város négy jeles képzőművészének, Vetró Andrásnak, Sárosi Csabának, Sárosi Mátyás Zsoltnak és Vajna László Károlynak a műtermébe kopogtatnak be az érdeklődők, ugyanakkor megemlékeznek azokról is, akik már nincsenek köztünk: Vetró-Bodoni Zsuzsa (1951–2020) pasztell munkáit férje műtermében, a Kosztándi Jenő (1930–2017) és Kosztándi B. Katalin (1935–2018) művész házaspár festményeit pedig a róluk elnevezett, 2010-ben megnyílt képzőművészeti galériában tekintik meg Deák Ferenc műkritikus tárlatvezetésével.