Hetekig tartó feszültség után tegnap megállapodtak a parlamenti és az elnökválasztás menetrendjéről a koalíciós pártok: az elnökválasztás első fordulóját november 24-én, a másodikat december 8-án rendezik meg, a parlamenti választást pedig a kettő között, december 1-jén, Románia nemzeti ünnepén.
Ez azt jelenti, hogy egymás után három vasárnapon várják az urnákhoz a választókat. A két kormánypárt – a szociáldemokrata és a nemzeti liberális – azonos szövegű közleményben jelentette be, hogy mikor írják ki a választásokat, és megjegyzik, hogy az időpontok kiválasztásánál figyelembe vették az ellenzéki pártok javaslatait is, amelyekkel a hét elején rendezett kétnapos konzultációsorozatot Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A választások menetrendje körüli vita kis híján kormányválságot idézett elő, miután a PNL a június 9-i helyhatósági és európai parlamenti választások után meggondolta magát és – belügyminisztere révén – megakadályozta, hogy a kormány szeptemberre írja ki az elnökválasztást, ahogyan arról a kormánykoalíció februárban megegyezett. Év elején a parlament külön törvényt is elfogadott annak érdekében, hogy az elnökválasztást a tisztségben lévő államfő mandátumának lejárta előtt akár három hónappal is meg lehessen rendezni. Az elnökválasztás időzítése így taktikai megfontolások és politikai viták tárgyává vált. A parlamenti választások időzítését azonban behatárolja az az alkotmányos előírás, amely szerint az államfőnek lekésőbb 20 nappal a választások után össze kell hívnia az újonnan választott törvényhozást, másfelől az előző összetételű parlamentnek is, amely 2020. december 21-én tartotta alakuló ülését, ki kell töltenie négyéves mandátumát.
Az 1989 utáni Romániában most először szerveznek választást a nemzeti ünnepen, valószínűleg azért is, mert Romániában nemcsak december 1-je, hanem november 30-a (Szent András napja) is munkaszüneti nap, és a legközelebbi hétvégével összevonva 4–5 napos minivakációt képez, amikor sokan elutaznak. Az idén azonban nem lesz ilyen, mert december 1-je vasárnapra esik.