A június 9-i helyhatósági választásokon az RMDSZ, illetve a két ellenzéki magyar párt által elért eredmények, valamint az elmúlt 16 év megvalósításai Sepsiszentgyörgyön világosan üzenik a közéleti szereplőknek is, hogy az emberek összefogást, eredményeket, összhangot akarnak, nem pedig összevisszaságot és vitát – jelentette ki sajtótájékoztatóján Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere ugyanakkor úgy értékelte, noha a helyhatósági választásokon voltak helyek, ahol a két ellenzéki magyar párt kimondottan ellenséges volt, az EP-választáson az összefogás nagyjából működött.
Csökkent az ellenzék támogatottsága
Antal Árpád 17 év távlatából végzett kisebb elemzést. Eszerint Sepsiszentgyörgyön 2007-ben az EP-, 2008-ban pedig az önkormányzati választásokon az RMDSZ támogatottsága igen alacsony volt, 23,37 százalék, illetve 33,25 százalék. Majd négyévente stabilan növekedett a begyűjtött szavazatok száma és aránya, és 2024-ben a helyhatóságin már 78,84 százalékot értek el, az EP-választásokon pedig 81,72 százalékot teljesített a szövetség. Az elöljáró ugyanakkor rámutatott: ahhoz, hogy értékelni lehessen az RMDSZ által elért eredményt, meg kell nézni a másik oldal számait is. 2008-ban az akkor létező Magyar Polgári Párt 39,29 százalékot ért el az önkormányzati választásokon, azaz hat százalékkal többet, mint az RMDSZ. 2012-ben már két magyar párt, az MPP és az Erdélyi Magyar Néppárt szállt versenybe az RMDSZ mellett, előbbi 5,68 százalékot, utóbbi 10,28 százalékot ért el. Tehát amint különváltak, a szavazatok száma több mint megfeleződött. 2016-ban aztán az EMNP 9,62, az MPP 4,79 százalékot hozott, utóbbiak nem is jutottak be a városi képviselő-testületbe. 2020-ra a két párt összefogott és létrehozták az Erdélyi Magyar Szövetséget, mely kevesebb szavazatot kapott, mint azelőtt az EMNP, azaz 8,43 százalékot. Majd az EMSZ-ből kvázi kilépett és megszületett a Magyar Polgári Erő, de most együtt a kettő sem érte el az öt százalékot, 4,93-at kapott. Ez utóbbi eredmény azt is jelenti, hogy az elkövetkező négy évben egyik alakulat sem lesz tagja a sepsiszentgyörgyi városi képviselő-testületnek.
Antal Árpád szerint a fentebb ismertetett adatok az mutatják, hogy az összhang, az egyetértés, a munka, a csapat eredményhez vezet, míg a széthúzás, az összeférhetetlenség pedig nem.
Ezek a számok világosan üzenik a közéleti szereplőknek is, hogy az emberek összefogást, eredményeket, összhangot akarnak, s nem összevisszaságot és vitát.
A polgármester azt is kiemelte, hogy a június 9-i választásokon Sepsiszentgyörgyön a 18–24-es korcsoporton belül 58,8 százalékos volt a részvételi növekedés, azaz közel 59 százalékkal több fiatal vett részt a szavazáson, mint 2020-ban. Kitért arra is, hogy Sepsiszentgyörgyön a magyar szavazók nagyjából 94 százaléka, a románoknak pedig megközelítőleg 42 százaléka szavazott rá. Ez azt is jelenti, hogy a román ajkú lakosság körében is megnyerték a választást, ami szintén fontos üzenet. Nem az első alkalom, hogy ez történik, 2012-ben is volt rá példa, ám ilyen nagy arányban még nem gyűjtöttek be román szavazatokat, mint most, ráadásul olyan körülmények között, hogy több ellenjelöltje is volt a polgármesteri székért folyó versenyben.
Antal Árpád ismételten megköszönte a támogatást, és megismételte korábbi állítását, mely szerint az elkövetkező négy évben többet fognak tenni, mint amit a kampányban ígértek.
Nagyjából működött az összefogás
Ami az EP-választásokat illeti, az elöljáró úgy vélte, a számokból az is látszik, hogy a meghirdetett magyar–magyar összefogás valamilyen szinten működött. Az EP-listára több szavazat érkezett, mint az RMDSZ helyhatósági listájára, de nem több, mint ahány szavazatot a két ellenzéki magyar párt begyűjtött, melyek vállalták, hogy a szövetség listájára való voksolásra biztatják támogatóikat. Megközelítőleg hatvan százaléka azoknak, akik az önkormányzati választásokon a másik két alakulatra szavaztak, az RMDSZ EP-listájára adták voksukat – jelentette ki a polgármester. Hozzátette ugyanakkor, a szövetség és a másik két párt közötti egyezség része az volt, hogy utóbbiak nagyon markánsan képviselik támogatóik előtt azt az álláspontot, miszerint az RMDSZ EP-jelöltjeit támogatják. Ezt a biztatást valamelyest hiányolta, volt, ahol úgymond félszájjal kimondták, de nagyon határozottan nem, volt, ahol az MPE, volt, ahol az EMSZ mondta ki hangosabban, de nem túl határozottan.
Újságírói kérdésre Antal Árpád elmondta, országos szinten árnyaltabb a versenypártokkal és a teljesítményükkel kapcsolatos kép. Nagyon változó volt, pár helyszínen kimondottan ellenségessé vált a másik két alakulat RMDSZ-szel szembeni megnyilvánulása, így Bihar megyében, de Háromszéken Kézdivásárhelyen is ez történt az egyik alakulat esetében. Úgy véli, Sepsiszentgyörgyön senki sem szegte meg a választási kampány írott és íratlan törvényeit, amit az ellenjelöltek elmondtak, az belefért a keretekbe, és a választ végül a polgárok adták meg.