Zsúfolásig megtelt vasárnap este a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király-templom: a Pannon Filharmonikusok koncertje a négynapos SepsiClassic fesztivál méltó zárásának bizonyult.
„Teljes lelki élet zene nélkül nincs. Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be” – Kodály Zoltán szavait idézte az esemény múlt csütörtöki megnyitóján Tóth-Birtan Csaba alpolgármester, s hogy mennyire találónak bizonyult e gondolat, azt leginkább azok érthették meg, akik részt vettek a klasszikus zenei fesztivál programjain. És voltak ilyenek rengetegen: a mintegy 20 programon összesen közel 2000 látogató vett részt a szervezők tegnapi közleménye szerint. Van tehát, amire vigyáznunk és amire büszkék lennünk, hiszen nem sok ötvenezres város büszkélkedhet ilyen fesztivállal – amint erre rávilágított záróbeszédében Zsoldos Dávid, a Magyar Zenei Tanács elnöke, a Papageno zenei portál és magazin alapítója a fesztiválzáró koncerten.
A SepsiClassic komolyzenei fesztivál szervezői – Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala és a Kónya Ádám Művelődési Ház – értékelésükben rámutattak: a Székely Nemzeti Múzeumban és a Krisztus Király-templomban zajló koncertek népszerűsége töretlen maradt, és igazi közösségkovácsoló programnak bizonyult az idei újdonság, a VocalPlatz szabadtéri kórusműhely, de gazdagította a fesztivál kínálatát az indiai ritmusműhely, a hegedűkészítő bemutató és Bősze Ádám zenetörténész előadásai is.
A fesztivált csütörtökön a szegedi Production5 Brass Quintet koncertje nyitotta, műsoruk igazi zenei különlegesség volt, hiszen a rézfúvós hangzásvilág, Sebestyén-Lázár Enikő zengő énekhangja és Dóbisz Áron orgonajátéka ötvöződött, bemutatkozott ugyanakkor Nikula Dávid, a Plugor Sándor Művészeti Líceum 8. osztályos tanulója is.
Pénteken a Székely Nemzeti Múzeumban a Trio’ all Ungherese zongoratrió, majd Magyar Valentin fiatal zongorista nyűgözte le a közönséget, mely háromszoros vastapssal köszönte meg neki a gyönyörű zenei élményt. Az orgonasípok változatos és kiapadhatatlan hangzásából adott ízelítőt Tabajdi Ádám orgonaművész a Krisztus Király-templomban.
Szombaton fiatal zenészek nyitották a beltéri koncertek sorát: a sepsiszentgyörgyi Sebestyén-Lázár Kata fuvolaművész nyitányát követően a brassói Királyhalmi Gusztáv zongoraművész állt a közönség elé. Veszprém Város Vegyes Kara az együtt éneklés szeretetét és a kórusmuzsika sokszínűségét mutatta be – Sepsiszentgyörgy testvérvárosának 46 tagú kórusa a Krisztus Király-templomban lépett fel.
A Sepsi Art Quartet koncertezik az Erzsébet-parkban
Az utolsó napon, vasárnap Magdalena Suciu hegedűművész szólókoncertje, majd Sándor Csaba és Mădălina Bourceanu operaénekesek fellépése zárta a múzeumi koncertek sorozatát. A nyitányban Keresztes Antónia csodálatos hangján szólalt meg Mozart és Bizet egy-egy műve. Magdalena Suciu virtuozitása, Mădălina Bourceanu tiszta, zengő hangja és Sándor Csaba baritonja és magával ragadó előadásmódja vívta ki a múzeum Bartók Béla-termét betöltő közönség tetszését. A fellépőket Szőcs Botond kísérte zongorán.
A fesztivál programjában idén is helyet kaptak a szabadtéri koncertek, Dallamok a promenádon – nyárdélutáni koncertek címmel az Erzsébet parkban lévő tavacska mellett, hangulatos környezetben zajlott koncertek közkedvelt mozzanatai a rendezvénynek, általuk sikeresen ötvöződik a fesztiváljelleg és a klasszikus zene. Itt három helyi formáció – a Sepsi Art Quartet, az Arpeggio Gitárzenekar és a 4Cord Quartet – színvonalas előadására került sor a fesztivál ideje alatt.
Valóra válhatott az a cél is, hogy a fesztivál minél több interaktív programot kínáljon a sepsiszentgyörgyieknek és az ide látogatóknak: népszerű kezdeményezésnek bizonyult a szabadtéri kórusműhely, melyet Lőfi Gellért talált ki és vezetett. A #SEPSI feliratnál délutánonként összegyűlő, énekszerető közönség örömteli együtt éneklése vasárnap rövid bemutatóval zárult a múzeumkertben. Ugyancsak a múzeum udvarán bemutatóval zárult Magyar Kornél ritmusművész négynapos műhelye. Idén hangszerkészítő bemutató is gazdagította a fesztivál programját. Artur Kaganovskiy hegedűművész ezúttal nem fellépőként, hanem tehetséges hangszerkészítőként érkezett, a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben az érdeklődő közönség maga is a művész műhelyében érezhette magát. Bősze Ádám zenetörténész és választott témája szintén lenyűgözte közönségét: a Kokojza reggelizőhely csütörtökön és szombaton is telt házas volt a zenében szereplő boszorkányokról, feltűnő és elillanó tündérekről szóló előadásokon.
A meghívott művészek színvonalas produkciói, a klasszikus zene sokszínűsége és a közönség érdeklődése mind azt bizonyítja, hogy van helye egy komolyzenei fesztiválnak Sepsiszentgyörgy kulturális életében – mutatnak rá tegnapi közleményükben a szervezők. (-ádi)