Nagy valószínűséggel e hónap végétől használható lesz az önkormányzat által kialakított sepsiszentgyörgyi kerékpárbérlő (bike-sharing) rendszer, melynek 17 állomását már korábban elhelyezték a város különböző pontjain. Az önkormányzat a napokban közvitára bocsátotta a szolgáltatás odaítéléséről szóló határozattervezetet, mely a majdani díjszabásokat is tartalmazza. A rendszer révén 230 biciklit, illetve hat-hat időseknek és fogyatékkal élőknek szánt triciklit vehetnek igénybe a város lakói bérleti díj ellenében.
A városháza oldalán közzétett határozattervezet szerint az önkormányzat az alárendeltségében működő, a sport és szabadidős létesítmények gondnokságát ellátó Sepsi ReKreatív vállalatnak készül odaítélni a hálózat működtetését. Erre várhatóan e hónapban sor kerül, amikor a városi képviselő-testület a közvita lejártát követően elfogadja a határozattervezetet.
Mint ismert, a bérelhető kerékpárokat biztosító hálózatot a városi mobilitási terv részeként hozták létre, a beruházás összértéke meghaladja az ötmillió lejt. A város területén összesen 17 állomást szereltek fel, ahonnan igénybe vehető a 230 kétkerekű kerékpár, illetve a hat-hat időseknek és fogyatékkal élőknek szánt tricikli. A határozattervezet szerint utóbbiak csak akkor kerülnek az állomásokra, amennyiben igény van rájuk, és a működtető jelzi ezt a városnak. Az állomásokat a Stadion utcában a Babeș–Bolyai Tudományegyetem közelében, illetve a Municípiumi Sportklub sportbázisa szomszédságában, a Szabadság téren (főtér), a központi piac közelében, a Nicolae Iorga, a Daczó, a Gyár, a Grigore Bălan és a Păiuș David utcában, a Sepsi Arénánál, a városi strand környékén, valamint a vasútállomás és az Autolív gyár közelében helyezték el. Az állomások automatizáltak, fizetési és tájékoztatási terminállal felszereltek. Ezeket lopásgátló berendezésekkel is ellátták.
A határozattervezet szerint a kerékpárbérlő rendszer 6 és 22 óra között működik. Minden kerékpár harminc percig ingyenesen használható lesz – függetlenül attól, hogy valaki hányszor veszi igénybe egy nap alatt a biciklit –, hosszabb használati idő után viszont már fizetni kell: 31 és 90 perc (másfél óra) közötti használatért 2 lejt, 91 és 150 perc (két és fél óra) közötti használatért 4 lejt, akik ennél is több ideig szándékoznak használni a kerékpárt, óránként hat lejt. A fizetés kizárólag elektronikusan történhet, így akik igénybe szeretnék venni a szolgáltatást, a GloBikes telefonos alkalmazásban felhasználói fiókot kell létrehozniuk, a regisztrációnál a személyi igazolványt is be kell szkennelniük, illetve az elektronikus fizetéshez szükséges adatokat (bankkártya) is meg kell adniuk. A regisztrációt követően az alkalmazás segítségével, a QR-kód leolvasásával vagy a program által generált kóddal vehető igénybe a kerékpár.
A határozattervezetben az is szerepel, hogy a kerékpárokat csak a város területén lehet használni. Tilos azokat túlterhelni, szétszedni vagy más módon károsítani, illetve kereskedelmi, pénzkeresési célra (futárkodás és hasonlók) használni. Amennyiben a kerékpárokat az elviteltől számított 24 órán belül a bérlő nem juttatja vissza valamelyik állomásra, a működtető értesíti a hatóságokat a visszaszerzés érdekében – olvasható a közvitára bocsátott tervezetben.