VendégmunkásokHat és fél milliárdot küldtek haza

2024. július 17., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A külföldön munkát vállaló hazai állampolgárok tavaly nem kevesebb, mint 6,5 milliárd eurót küldtek haza, ami a GDP több mint 2 százalékának felel meg. A Cursdeguvernare összeállításából az is kiderült, hogy ez az összeg duplája a tíz évvel ezelőttinek.

  • Fotó: Pixabay
    Fotó: Pixabay

Az elmúlt évtizedben a hazai munkavállalók által Romániába utalt valutamennyiség összességében meghaladta a 46,5 milliárd eurót, ami csupán 14,2 százalékponttal kevesebb, mint az országba ugyanebben az időszakban beérkezett közvetlen külföldi befektetések (FDI) összege. Ez a pénz fontos  a folyó fizetési mérleg hiányának pótlására és a nemzeti valuta támogatására, hiszen tavaly 22,7 milliárd eurós hiány keletkezett (a GDP 7 százaléka).

A legtöbb pénz Nagy-Britanniából érkezik, immár második éve, ez az összes hazautalás csaknem negyede, azaz 1,5 milliárd euró. Németország a második helyet foglalta el 1,4 milliárd euróval. Egyébként a két ország a hazautalások szintjének folyamatos növekedésével tűnik ki, míg a román közösségek méretét tekintve első és harmadik helyen álló Olaszországból és Spanyolországból  érkező összegek 2019-ig növekedtek, majd több éven át csökkentek, és a járványt követően sem érték el az azelőtti szintet.

A statisztikák szerint egyébként Nagy-Britanniában a román diaszpóra létszáma kevesebb, mint 0,4 millió fő, Németországban 0,8 millió román állampolgár dolgozik folyamatosan, míg Olaszországban több mint egymillió.

Ami a dinamikát illeti, a vendégmunkások hazautalásai az elmúlt évtizedben megbízhatóbb devizaforrásnak bizonyultak, mint például a közvetlen külföldi befektetések. Ha az utóbbiak jelentős mértékben változtak évről évre, az előbbiek a világjárvány első évét leszámítva folyamatosan nőttek. Ráadásul 2014-ben, 2019-ben és 2020-ban a hazautalások meghaladták a közvetlen külföldi befektetések értékét. A világjárvány után a vállalatok növelték befektetéseiket: a külföldi tőkeáramlás 2021-ben és 2022-ben rekordszintet ért el (8,9, illetve 10 milliárd euró). 2023-ban a hazautalások összege viszont már megegyezett a külföldi közvetlen befektetések mértékével, hiszen ez utóbbi jelentősen csökkent, míg előbbi növekedett.

Az Eurostat adatai szerint 2022-ben a hazautalások értéke a GDP 2,9 százaléka volt, ami a harmadik legmagasabb az EU-ban Horvátország (a GDP 7,6%-a) és Lettország (a GDP 3,2%-a) után, miközben az uniós átlag csupán a GDP 0,8%-a. Az is beszédes, hogy szintén ebben az évben Románia folyó fizetési mérlegének hiánya hazautalások hiányában 26,1 milliárd euró helyett 33,5 milliárd euró lett volna.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-07-17: Pénz, piac, vállalkozás - Demeter Virág Katalin:

Gazdasági műhelytábor Sugásfürdőn

Szakmai előadások és műhelymunkák mellett szabadidős tevékenységeket és meglepetésprogramokat kínál az érdeklődőknek a sepsiszentgyörgyi Junior Business Club (JBC) idei WorkShop Tábora, melynek helyszíne ezúttal a sugásfürdői Benkő vendégház. A 15. kiadásához érkezett, augusztus 22–25. között zajló esemény részelteiről a napokban számoltak be a szervezők.
2024-07-17: Pénz, piac, vállalkozás - :

E-autók

A teljes egészében elektromos autók hazai piaca a tavalyi jelentős növekedés után idén megtorpant, ám még így is az egyik leggyorsabban fejlődő Közép-Európában – közli elemzésében a Roland Berger Románia.