A tündérvölgyi Dr. Benedek Géza Szívkórházban jelenleg telt ház van, az ország minden részéről vannak beutalva különböző szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, akik – mint bárki más – nehezen viselik a jelenlegi kánikulát, hiszen a magas hőség a szívbetegségek esetében komoly kockázati tényezőnek számít. Kovásznán az elmúlt napokban 36 Celsius-fokot is mértek árnyékban, és a meteorológiai előrejelzések szerint a hőség fokozódik.
Megkérdeztük dr. Rápolti Emesét, a szívkórház orvos igazgatóját, hogy a mostanihoz hasonló szélsőséges hőmérsékleti viszonyok közepette mit tanácsol nem csak a kórházban levőknek, hanem az otthoniaknak is, hiszen Háromszék-szerte jócskán vannak nyilvántartott szívbetegek.
Amint a doktornő elmondta: a szívbetegeknek ajánlott fokozattan vigyázniuk magukra a nagy hőségben, főleg, akik társbetegségekkel is rendelkeznek, mint pl. cukorbetegség, vese- és tüdőbetegségek, főleg a 60 év fölötti betegek, illetve a túlsúlyosak is, hiszen a nyári magas hőmérséklet értágulatot okoz a perifériás ereknél, ami fokozott izzadással, vérnyomás-ingadozásokkal – lehet magas, de alacsony vérnyomás is –, gyors, szapora pulzussal, általános gyengeséggel, illetve kiszáradással társul.
A veszélyeztetett csoportba tartoznak a szívelégtelenségben, koszorúér-betegségben, szívbillentyű-betegségben szenvedők, ugyanakkor a hőség fokozza a szívinfarktus, a stroke, a trombózisok és ödémásodások kockázatát, súlyosbítva a vénás elégtelenség tüneteit is.
„A betegeknek ajánljuk, hogy kerüljék a nappali nagy hőmérsékletben való tartózkodást, főleg a 11 és 20 óra közötti intervallumban tartózkodjanak szellős, árnyékos helyen. Kerülni kell a nappali erős fizikai munkát, kertészkedést, gyaloglást, vásárlást. A tömbházban élőknek – mivel ezek a lakások gyorsabban és jobban felmelegednek – ajánlatos éjszaka szellőztetni, nappal az ablakok csukva és árnyékolva legyenek. Kerülni kell a szűk, szoros, szintetikus anyagokból készült ruházatot, ami fokozza a felmelegedést, laza, jól szellőző ruhákat kell hordani, kalappal és napszemüveggel védekezni. Ha valamilyen fontos okból mégis szükséges a déli órákban az otthont elhagyni, figyeljünk időseinkre, hogy kíséret nélkül ne távozzanak, vigyenek vizet magukkal, a nagyon időseket emlékeztetni kell óránként a víz fogyasztására” – fogalmazott a kardiológus orvosnő.
Hozzátette: fontos figyelni a gyógyszerek megfelelő tárolására, minden gyógyszer használati utasítása adatokat tartalmaz erre nézve, ez érvényes a szívgyógyszerekre, de az inzulinra és a cukorbetegség kezelésében használt gyógyszerekre is: ezeket hűvös, száraz helyen kell tartani. Kánikula idején kerülni kell az alkoholt tartalmazó italokat, a sok cukrot tartalmazó üdítőket, a folyadékbevitelt a víznél jobban semmilyen ital sem képes biztosítani. Bőségesen kell tehát vizet fogyasztani, és zsíros, nehéz ételek, sültek helyett ebben az időszakban inkább könnyű étkeket, salátákat, nagyobb víztartalmú gyümölcsöket fogyasszunk.
A szívbetegeknek azt is javasolja, hogy gyakrabban mérjenek pulzust és vérnyomást, tartsák be a gyógyszeres kezelést, ha bizonyos tünetek jelentkeznek, nem szabad a gyógyszeres kezelést teljesen megállítani, ajánlatos szakember segítségét, tanácsát kérni. A betegek bármelyik járóbeteg-rendelőben, családorvosi, kardiológiai vagy akár belgyógyászati rendelőben is jelentkezhetnek, néha szükséges ilyen melegben változtatni a vérnyomáscsökkentő vagy vízhajtó kezeléseken.
„Súlyosabb tünetek esetén – hányinger, szédülés, zavarodottság, forró bőr, sötét vizelet, gyors pulzus, csökkent vérnyomás, fokozott izzadás, fáradékonyság, légszomj, eszméletvesztés – kérjük, hogy vegyék igénybe a sürgősségi ellátást, hívjanak mentőt. Kórházunk biztosítja a mindennapos kardiológiai ellátást a járóbeteg-rendelőben, és a 24 órás kardiológiai sürgősségi ellátást is, úgyhogy kérjük a szívbetegeket, forduljanak hozzánk bizalommal, ha bármi változást észlelnek, ami az egészségi állapotukat illeti” – tanácsolta a kórház orvos igazgatója.