A kovásznai Vajnafalva román ajkú lakossága vasárnap tartotta a Tündérvölgyben a Kárpát-kanyar térségének egyik legjelentÅ‘sebb pásztorünnepét, az Illés-napi juhászlakodalmat, amely a juhászlegények és -leányok hagyományos házasodási szokásait mutatja be. A rendezvény turisztikai attrakciónak számÃt, a helybeliek mellett a fürdÅ‘városban tartózkodó, gyógykezelésen levÅ‘ számos fürdÅ‘vendég, illetve turista nagy érdeklÅ‘dést mutat iránta. Az eseményt a kovásznai Iustinian Teculescu Kulturális-Keresztény Egyesület és a Kovászna Megyei JuhtenyésztÅ‘k Egyesülete szervezte a helyi és megyei önkormányzat támogatásával.
A több évtizedes hagyomány – amelyet a helyi románság Orbán Balázs A Székelyföld leÃrása cÃmű munkájában leÃrtak alapján elevenÃtett fel a múlt század közepén – azokat az idÅ‘ket idézi, amikor Szent Illés napja környékén a fiatal pásztorlegények lejöttek a havasi esztenákról, hogy párt válasszanak maguknak. A mai házasságkötések forgatókönyve is nagyjából ugyanaz maradt, kivéve a lakodalmi mulatságot, ahol a menü, a zene és a násznép öltözete a modern irányvonalat követi. A vasárnapi mokány lakodalom fénypontja egy hagyományos esküvÅ‘ bemutatásából állt, a szereplÅ‘k román népviseletbe öltözve bemutatták a menyasszony – Diana Müller – fésülését, a vÅ‘legény – Sebastian Mihai Lungu – borotválását, a leánykérést, a násznagyokhoz kapcsolódó szokásokat. Eközben a násznép hagyományos román táncokat – hórát, sârbát, perinițát – járt.
A lakodalmas szokások mellett az érdeklÅ‘dÅ‘ közönség gazdag folkÂlórműsort láthatott a központi nagy szÃnpadon, valamint fotókiállÃtást a juhászkodásról, fajállat-kiállÃtást a Megyei JuhtenyésztÅ‘k Egyesülete szervezésében. A népi iparművészek standjainál hagyományos szÅ‘tteseket, faragott tárgyakat, mÃves pásztorbotokat, kerámiát és bÅ‘rdÃszműveket kÃnáltak az árusok.