Az egy órára mért bérköltség növekedése tekintetében Románia az unió első helyére került az előző év utolsó és az idei év első három hónapjában. Ezzel szemben a munkatermelékenység csökkent.
Az Eurostat összesített adatai szerint 2023 őszén és 2024 tavaszán Románia volt az EU bajnoka az óránkénti munkaerőköltség növekedésében 16 százalékot meghaladó átlagos növekedési rátával, megelőzve Közép-Európa országait is. Mindez olyan körülmények között, hogy az infláció hat százalék alá esett, vagyis egyértelmű reálbér-növekedésről beszélhetünk. Az átlagon belül a versenyszférában az idei év első három hónapjában a bérköltség 15,9, a közszférában pedig 18 százalékkal volt magasabb, mint az előző év hasonló időszakában. A növekedés valamennyi ágazatban tetten érhető, legjelentősebb az oktatás területén (33 százalék), a vendéglátóiparban (27), a szállítás és raktározás területén (21), illetve az építőiparban (20,5). A legalacsonyabb növekedést a kitermelőiparban (8,7 százalék), az egészségügyi és szociális szférában (10), illetve az adminisztratív szolgáltatási tevékenységekben (10,7) jegyezték.
Összehasonlításképpen: az Európai Unióban az órabérköltség ugyanebben az időszakban 5,5 százalékkal, az euróövezetben pedig 5,1 százalékkal nőtt 2024 első negyedévében 2023 hasonló időszakához képest.
Ha a munkavállalók szemszögéből a növekedés pozitív folyamat, a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a munkatermelékenység növekedése nélkül súlyos egyensúlyproblémák léphetnek fel a gazdaságban. Mi több, minden bérköltség-növekedést a munka termelékenységének a növekedése kell hogy megelőzzön. Márpedig – szintén az Eurostat adatai szerint – tavaly május óta hónapról hónapra csökkent a munkatermelékenység Romániában a korábbi év hasonló időszakához képest, egyedül tavaly októberben volt egy 0,7 százalékos emelkedés. Mi több, romló dinamikával állunk szemben, idén januárban például elérte az 5 százalékos csökkenést 2023 januárjához képest, márciusban pedig -4,6 százalékot mértek.