A bérköltség nő, a munka termelékenysége csökken

2024. július 24., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Az egy órára mért bérköltség növekedése tekintetében Románia az unió első helyére került az előző év utolsó és az idei év első három hónapjában. Ezzel szemben a munkatermelékenység csökkent.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

Az Euro­stat összesített adatai szerint 2023 őszén és 2024 tavaszán Románia volt az EU bajnoka az óránkénti munkaerőköltség növekedésében 16 százalékot meghaladó átlagos növekedési rátával, megelőzve Közép-Európa országait is. Mindez olyan körülmények között, hogy az infláció hat százalék alá esett, vagyis egyértelmű reálbér-növekedésről beszélhetünk. Az átlagon belül a versenyszférában az idei év első három hónapjában a bérköltség 15,9, a közszférában pedig 18 százalékkal volt magasabb, mint az előző év hasonló időszakában. A növekedés valamennyi ágazatban tetten érhető, legjelentősebb az oktatás területén (33 százalék), a vendéglátóiparban (27), a szállítás és raktározás területén (21), illetve az építőiparban (20,5). A legalacsonyabb növekedést a kitermelőiparban (8,7 százalék), az egészségügyi és szociális szférában (10), illetve az adminisztratív szolgáltatási tevékenységekben (10,7) jegyezték.

Összehasonlításképpen: az Európai Unióban az órabérköltség ugyanebben az időszakban 5,5 százalékkal, az euróövezetben pedig 5,1 százalékkal nőtt 2024 első negyedévében 2023 hasonló időszakához képest.

Ha a munkavállalók szemszögéből a növekedés pozitív folyamat, a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a munkatermelékenység növekedése nélkül súlyos egyensúlyproblémák léphetnek fel a gazdaságban. Mi több, minden bérköltség-növekedést a munka termelékenységének a növekedése kell hogy megelőzzön. Márpedig – szintén az Eurostat adatai szerint – tavaly május óta hónapról hónapra csökkent a munkatermelékenység Romániában a korábbi év hasonló időszakához képest, egyedül tavaly októberben volt egy 0,7 százalékos emelkedés. Mi több, romló dinamikával állunk szemben, idén januárban például elérte az 5 százalékos csökkenést 2023 januárjához képest, márciusban pedig -4,6 százalékot mértek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-07-24: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Gazdag megyék, szegény megyék (Gazdasági egyenlőtlenségek)

Az egy főre jutó GDP tekintetében jelentős különbségek vannak az ország megyéi között, ami alapvetően befolyásolja az átlagkeresetek alakulását is – derül ki egy tanulmányból, amelyet az economedia.ro portál hozott nyilvánosságra.
2024-07-24: Riport - :

Erdővidéki vártúrákon (Mesélő tájaink)

Felső- és Alsó-Háromszék után újabb helyeket keresünk fel, ahol a székelység letelepedése előtt is emberek éltek. Nyomaikra hol fennmaradt tárgyak emlékeztetnek, hol pedig csak a ma élők emlékezete, amit szájról szájra őriztek meg elődeink a mai napig. Sejthető, hogy egyre kevesebb az olyan személy, aki némi apróságot, esetleg ritkább történetet, mondát, hiedelemmondát megőrzött számunkra, ami őseitől-elődeitől maradt rá. Utunkon ezúttal Szárazajtán, Bodosban és Bibarcfalván kerestük régebbi és újabb adatközlőinket.