Hét évre szóló megállapodást szeretne kötni Románia az új összetételű Európai Bizottsággal a 3 százalékos hiánycél eléréséről – jelentette ki tegnap Marcel Ciolacu kormányfő, aki szerint a közszféra létszáma is csökkenni fog.
Az ország a felgyorsult fejlődés időszakában van, és a jelenlegi költségvetési hiány nagy hányadát a jelentős összegű – mintegy 58 milliárd lejes – állami beruházások eredményezték – szögezte le Ciolacu, aki szerint az állami beruházások leállításával „két hónap alatt” 3 százalékosra lehetne csökkenteni a költségvetési hiányt, de ezzel az ország fejlődése is leállna.
A kormányfő emlékeztetett arra, hogy a Világbank hitelt nyújtott Romániának a deficit fedezésére: feltételezem, hogy észlelte Románia fejlődésének ütemét, és nem tartotta kockázatosnak a kölcsönt. Hozzátette: más európai országok is túlzott költségvetési hiánnyal küzdenek, például Spanyolország államadóssága eléri a GDP 110 százalékát.
Az ország pénzügyi helyzetéről elmondta: a PSD előző kormányzása végén a GDP 37 százaléka volt a román államadósság és 3 százalék a deficit, ám amikor újra kormányra léptek, már 6,8 százalékos volt a hiány, és a világjárvány után 200 milliárd lejjel nőtt az államadósság.
A hétfői koalíciós tárgyalásokról Ciolacu annyit árult el, hogy a kormánypártok megállapodása szerint az áfa változatlan marad. Emellett azzal bízták meg a pénzügyminisztert, hogy az EB szakértőivel egyeztetve szeptember elsejéig dolgozzon ki egy tervet a költségvetési hiány csökkentésére.
Marcel Ciolacu a közalkalmazotti rendszer reformjáról is beszélt. Kijelentette, hogy megvan a törvényes jogi keret a közszféra teljes átszervezéséhez, amire feltétlenül szükség van, és az országos helyreállítási tervben is szerepel. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ő miniszterelnökként vagy a kormány egy tollvonással az utcára teheti az embereket – felelte arra a kérdésre, hogy az eredeti bejelentés ellenére miért nem csökkentették 200 ezerrel az állások számát az állami apparátusban. „Én megteremtettem erre a törvényes keretet, a minisztériumoknál végeztünk, következnek a vállalatok” – válaszolta Ciolacu, hozzátéve, hogy amikor a jogszabályt kiadták, 200 ezer betöltetlen álláshely volt a közalkalmazotti szférában, de nem szüntették meg mindegyiket, a tanügyben és az egészségügyben kivételt tettek; a többi ágazatban azonban csökkenni fognak az álláshelyek – ígérte.