Magyarország és Románia közlekedési megállapodást írt alá, amelynek értelmében megkezdik a Szeged és Temesvár közötti vasútvonal építésének előkészületeit, valamint 2027-ig újabb határátkelőhelyet létesítenek – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap Bukarestben.
Szijjártó a Sorin Grindeanu román közlekedési és infrastruktúraügyi miniszterrel lefolytatott tárgyalása után közölte: ahhoz, hogy a Szegedet Temesvárral összekötő vasútvonal építéséhez európai forrásokra pályázhassanak, a tegnap aláírt dokumentum rögzíti egy közös munkacsoport létrehozását és a megvalósíthatósági tanulmány mielőbbi elkészítését. „A Szeged és Temesvár közötti vasúti összeköttetés egyértelműen érdeke mindkét országnak, gazdasági és nemzeti szempontból egyaránt” – vélekedett. Tájékoztatása szerint megállapodás született arról is, hogy 2027-ig újabb határátkelőhely épül Magyarország és Románia között Kübekházánál. Elmondta, hogy a két kormány elkészítette és már be is adta a Magyarcsanád és Csanád közötti Szent Gellért híd újjáépítésére vonatkozó pályázatot az Európai Unióhoz, s ez kifejezetten jó értékelést kapott, úgyhogy várják a szeptemberi eredményhirdetést. „Tehát a magyar–román határ menti együttműködés szövetei így most még sűrűbbek lesznek, lesz még több út, lesz remélhetőleg híd és újabb vasúti összeköttetés is” – jelentette ki. „Hiszen ne felejtsük el, a szomszédokkal mindig jobb jóban lenni, mint rosszban. És különösen igaz ez akkor, amikor a szomszéd ország területén nagy magyar nemzeti közösség él” – fűzte hozzá.
Hangsúlyozta, hogy a két szomszédos ország ezer szállal kötődik egymáshoz, a határ menti együttműködés szövetei igen sűrűek. „Egyrészt rendkívül élénk a gazdasági-kereskedelmi együttműködés, másrészt pedig az Erdélyben, Székelyföldön élő magyarság, illetve a nálunk élő román közösség is folyamatosan utazik a határon keresztül, ezért mindkettőnknek az a nemzeti érdeke, hogy Románia minél előbb tagja legyen a schengeni övezetnek” – szögezte le. Ennek kapcsán pedig arról számolt be, hogy a magyar kormány az idei soros európai uniós elnöksége alatt próbál minél több lépést megtenni annak érdekében, hogy a két ország határán megszűnjön végre az ellenőrzés, megszűnjenek a hosszú sorok, valamint használatba lehessen venni az összes olyan utat, amelyek egyelőre azért vannak zárva, mert nincsen rajtuk „határőr bódé”.
Szijjártó Péter bukaresti útja során Sebastian Burduja energiaügyi miniszterrel is találkozott, véleménye szerint „az energia a magyar–román együttműködés talán jelenleg legsikeresebb területe”, a két ország érdekei egybevágnak, kihívásai hasonlóak, és a román tárcavezetővel együtt készen állnak az erőfeszítések összehangolására a földgáz, a villamos energia és a nukleáris energia területén is.