Minden család életében hatalmas mérföldkő, amikor szeretett csemetéjük elballag az óvodából, és megkezdi általános iskolai tanulmányait. Az ezt megelőző időkben pedig a szülőkre hatalmas felelősség hárul, hiszen ki kell választaniuk gyermekük számára a megfelelő intézményt.
Sok olyan szülő van, aki ezzel nem is foglalkozik különösképpen, hanem csak beíratja gyermekét a lakhelye szerinti tankerület állami iskolájába.
Ám sok olyan család is van, akik hajlandóak mélyebben beleásni magukat a témába, több intézményt is felkeresni, részt venni például a Brit-Magyar Iskola információs délutánján, és csak ezek után hoznak döntést. Cikkünkben nekik gyűjtöttünk össze néhány hasznos tanácsot.
Vonjuk be a gyermeket is a folyamatba!
Bár egy 6-7 éves gyermektől nem várható el, hogy önálló döntést hozzon abban a kérdésben, hogy melyik iskolába szeretne járni, de mégiscsak ő fogja itt tölteni a mindennapjait, így semmiképp sem javasolt teljesen kihagyni a folyamatból.
Eleve olyan intézményeket keressünk, ahol – például az imént említett Brit-Magyar Iskolához hasonlóan – van lehetőség egy olyan találkozóra, amin nem csupán a szülők vannak jelen, hanem a gyermek is.
Persze itt nem az a fő cél, hogy a gyerkőc végigülje a felnőttek számára unalmas beszélgetését, hanem, hogy megismerkedjen leendő iskolája környezetével. Hogy végigsétálhasson a folyosókon, beleshessen a tantermekbe, megnézhesse az udvart, a tornatermet, az ebédlőt, azaz a mindennapi iskolai élet helyszíneit.
Emellett pedig a természetesen a tanárokkal is megismerkedhet, hogy az első tanítási napon már legyenek ismerős arcok a sok idegen között.
Győződjünk meg róla, hogy az elképzeléseink egyeznek-e az iskola filozófiájával!
Minden szülő azt szeretné, hogy csemetéje a lehető legjobb oktatásban részesüljön, de vajon pontosan mit takar számunkra ez a fogalom? Ezt mindenképp érdemes tisztázni, először is önmagunkban, majd megbeszélni a leendő iskola vezetőségével is.
Ha például azt szeretnénk, hogy csemeténk nyolcadikos korára magabiztosan beszéljen angolul, akkor érdemes a normál tantervű helyett egy angol-magyar kéttannyelvű iskolát keresni, ahol a nyelvoktatás prioritást élvez.
Persze fel kell készülni arra az eshetőségre is, hogy a középiskolai tanulmányait már egy hagyományos intézményben folytatja majd, ezért az a jó, ha a választott iskola a saját oktatási módszertanát valamilyen módon ötvözi a normál állami tantervvel.
Kérdezzünk, informálódjunk!
Egy információs délután remek lehetőség arra, hogy minél mélyrehatóbban megismerjük az intézményt és a pedagógusokat. Természetes, ha sok dologgal nem vagyunk tisztában, akár a tanév rendjét, akár az órák menetét, akár bármi mást illetően, ezért éljünk az alkalommal, és kérdezzünk!
Egy valóban diákközpontú iskolában a szülők kérdései sosem számítanak tehernek, hanem az ott dolgozók készségesen, részletesen megválaszolják azokat, törekedve arra, hogy az egész ismerkedés egy kötetlen, kellemes hangulatú beszélgetéssé váljon. (X)