Csütörtökön Magyar sikersportág a póló – mi várható Párizsban? címmel tartottak panelbeszélgetést a Buzánszky Jenő Sportteraszon. A 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban a szövetségi kapitányként három olimpiát nyert Kemény Dénes, a kétszeres olimpiai bajnok Vári Attila és a világbajnok Gór-Nagy Miklós, a Magyar Vízilabda-szövetség sportszakmai vezetője fejtette ki véleményét.
A panelbeszélgetésen először szóba kerültek a meghívottak székelyföldi élményei és kötődései, Kemény Dénes pedig ezzel kapcsolatban kifejtette, a nagymamája Kápolnásfaluban született, illetve hobbivadászként korábban többször hódolt szenvedélyének Erdélyben. Vári Attila és Gór-Nagy Miklós is szeret a környéken kirándulni, illetve pihenni, többször volt szerencséjük a székely vendégszeretetet élvezni, ezért minden alkalommal úgy érzik, mintha hazajönnének.
Ezt követően a sportág jövőjével kapcsolatban mindhárman egyetértettek abban, hogy a következő években is lesz sikerélmény, azonban nagyobb hangsúlyt kellene fektetni arra, hogy minél több gyereket bevonzzanak a magyar vízilabdába. Kiemelték, előrelépés lenne, ha Magyarországon is több osztályban rendezhetnének bajnokságokat, mert így több fiatalnak lenne lehetősége megmutatni tudását. Szerintük nem feltétlenül kell erőltetni azt, hogy a játékoskeretek csak magyarokból álljanak, talán előnyt jelenthetne, ha néhány minőségi külföldi vízilabdázót szerződtetnének, akik mellett fejlődhetnének a hazaiak.
Gór-Nagy Miklós és Kemény Dénes
Vári Attila szerint már maga a kvótaszerzés is felér egy éremmel, ugyanis jelenleg Európában rendkívül nehéz kiharcolni a részvételt. A kétszeres olimpiai bajnok elmondta, a férfi- és a női válogatott is éremesélyes, illetve dobogóra áll Párizsban. Az, hogy milyen színű érmet szereznek, csak apróságokon múlik majd, ugyanis nagyon kiegyenlített a mezőny, talán az aktuális forma lehet döntő tényező. „Amikor mi készültünk az olimpiára Kemény Dénes szövetségi kapitánnyal, másfél hónap állt a rendelkezésünkre, ellenben most alig néhány hét alatt formába kell lendülni. A technológiának köszönhetően minden szükséges információ a csapatok és a játékosok rendelkezésére áll, rajtuk múlik, hogy miképp használják ezeket fel” – fogalmazott Vári Attila.
S. Tóth János, Vári Attila és Gór-Nagy Miklós
Gór-Nagy Miklós szerint is hatalmas teljesítmény, hogy mindkét szakosztály képviselteti magát a francia fővárosban. A sportszakmai vezető elmondta, a magyar együtteseknek reális esélyük van az éremszerzésre Párizsban. Szurkolóként azért szorít, hogy ez sikerüljön nekik, függetlenül attól, hogy miképpen jön össze. „Amikor világbajnokságon szerepeltünk, a szövetségi kapitány annyit mondott, hogy semmi sem érdekli, csupán annyi, hogy nyerjünk. Most én is így vagyok ezzel: kerül, amibe kerül, csak éremmel térjenek haza” – magyarázta a világbajnok vízilabdázó.
Kemény Dénes szerint a női válogatott esetében jobban átláthatók az erőviszonyok, ugyanakkor abban egyetértett egykori tanítványaival, hogy mindenképp éremesélyesként kell kezelni a magyar csapatokat. Hozzátette, zsinórban a párizsi a hatodik olimpia, ahová egyaránt kijutott mindkét magyar együttes, ami önmagában elképesztő. A korábbi szövetségi kapitány szerint a férfi mezőnyben kilenc alakulatnak van reális esélye az éremszerzésre, köztük a magyarokkal. A lányoknál már tisztább a kép, az Egyesült Államok kiemelkedik a sorból, őket követik a spanyolok, majd a magyarok, hollandok, görögök és olaszok.