Nem kívánta kommentálni vasárnap Marcel Ciolacu a magyar miniszterelnök Tusványoson tartott szombati beszédét. A kormányfőt egy sajtóeseményen faggatták az újságírók Orbán Viktor tusnáfürdői szerepléséről. A kérdést arra hivatkozva hárította el, hogy a magyar miniszterelnök nem tett Romániát érintő kijelentéseket a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban. Az USR azonban határozottabb fellépést várt el és bírálta a román kormányfőt.
„Azt akarták volna, hogy ne engedjem be Romániába? Tudomásom szerint hasonlóakat nyilatkozott Brüsszelben és Budapesten is. Nem az én dolgom kommentálni a kijelentéseit” – fogalmazott Ciolacu.
A kormányfő elmondta, hogy a pénteki informális találkozón gazdasági kérdésekről tárgyalt Orbánnal. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország Románia harmadik legfontosabb uniós kereskedelmi partnere. Hozzátette, a román kormány betartja a szavát, és valóban el fogják indítani a Budapest–Bukarest gyorsvasút projektjét, első lépésként pedig el fogják készíteni a beruházás megvalósíthatósági tanulmányát.
Orbán Viktor tusnádfürdői beszéde miatt tegnap bírálta a hatóságokat a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke. Elena Lasconi a közösségi médiában megosztott bejegyzésében úgy fogalmazott, örült volna, ha a külpolitikáért felelős román hatóságok – az elnöki hivatal, a kormány és külügyminisztérium – reagáltak volna a magyar miniszterelnök „román földön” tett nyilatkozataira. „Elfogadhatatlan, hogy egy európai vezető Romániát használja platformként orosz- és Putyin-párti üzenetek megfogalmazására. Elfogadhatatlan, hogy egyetlen román vezető sem bírálta Orbán Viktor baklövéseit, aki ismét azt mondta, hogy a NATO és az EU a hibás Oroszország ukrajnai inváziójáért” – nyomatékosította a politikus.
Emlékeztetett, hogy a korábbi években a román külügyminisztérium egyértelmű ajánlásokat tett a magyar kormányfőnek, és arra kérte Orbán Viktort, hogy „kerüljön bizonyos kétoldalú forró témákat, sőt, geopolitikai kérdéseket is”, idén azonban ez nem történt meg. Elena Lasconi úgy vélte, a Ciolacu-kormány köteles lett volna arra kérni a magyar miniszterelnököt, hogy tartsa tiszteletben Romániát és az általunk elfogadott külpolitikát. „Ciolacu elnök akar lenni, de barátjához, Iohannishoz hasonlóan ő is szabadságot vesz, amikor Romániáról, valamint védelmi és biztonsági érdekeinkről van szó” – jelentette ki Elena Lasconi.