Idén már harmadik alkalommal szállított el közterületen hagyott gépkocsikat a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség, és az akció folytatódik. Az autókat a városi kertészetnél helyezik el, ahonnan egy ideig még visszaválthatóak.
Azokat a gépjárműveket szállítják el, amelyeket tulajdonosaik hosszú ideig hagynak ugyanott leparkolva, és már sem a biztosításuk, sem a műszaki vizsgájuk (ITP) nem érvényes – derül ki a helyi rendőrség közleményéből. Ebben Hadnagy István igazgató hangsúlyozta, hogy nem személyeskedésről van szó, hanem a közterületek felszabadításáról, hiszen más városkhoz hasonlóan Sepsiszentgyörgyön is sokak számára okoz gondot a parkolás, az elhagyott autók elszállításával pedig legalább néhány hely felszabadul. Ebben a hónapban négy járművet vittek el, és még legalább hármat el fognak, ha a tulajdonosaik addig nem lépnek. Ha elvégeztetik a műszaki vizsgát, az autó ismét üzemképesnek számít, és nem szállítható el (ez az oka annak, hogy a sok elhagyottnak látszó kocsiból mindössze hetet tud elvitetni a helyi rendőrség), de az eddigi tapasztalatok szerint az a gyakoribb, hogy máshova (többnyire szintén közterületre) parkolják le ugyanazt a járművet, amivel a gond nyilván nem oldódik meg.
Az elhagyottnak minősülő autók tulajdonosai egyébként felszólítást kapnak a helyi rendőrségtől, hogy záros határidőn belül távolítsák el a kocsijukat közterületről, mert ha nem teszik meg, a hatóság fog eljárni. Ez sem megy mindig egyszerűen: a nehezen hozzáférhető, fal mellett vagy kábelek alatt leparkolt autók elszállítása körülményesebb, de ez csak lassítja, nem állítja le a folyamatot – figyelmeztet a helyi rendőrség. Elhagyott autókat a 0800 800 767-es telefonszámon vagy a Whatsapp alkalmazáson a 0739 886 992-es számon lehet bejelenteni.
A már elszállított járművek elvileg 30 napon belül válthatók vissza, de valójában több hónapig maradnak a városi kertészetnél, és ezalatt a tulajdonosnak még lehetősége van visszaszerezni az autóját. Ha megéri neki, mert maga a felemelési és elszállítási költség összesen 500 lej, amihez napi 100 lejes őrzési díjat adnak hozzá, így a kertészetbe már bevitt kocsit 600 lejen belül nem lehet visszakapni – közölte Bíró László, a városgazdálkodási igazgatóság vezetője. Elmondása szerint a március végén bevitt 9 autóból hármat váltottak vissza három napon belül, a többi a város tulajdonába megy át, amely ócskavasként értékesíti őket. Na nem a 30 nap lejártával, hanem 4–5 hónap alatt.
Először ugyanis értesíteni kell az elhagyott jármű tulajdonosát arról, hogy lejárt a visszaváltási időszak, de nem akárhogy, hanem átvételi elismervénnyel, ami a román posta tempójában egy-másfél hónapos művelet; ha nem sikerül, akkor kiplakátolják az értesítést. A válaszra 10 napot kell várni, utána a tulajdon átruházását kimondó polgármesteri határozatra is átlag egy hetet; akkor megint értesíteni kell az immár volt tulajdonost, hogy megfosztották az autójától, szintén átvételi elismervénnyel, ami újabb másfél hónap – magyarázta Bíró László. A kocsit csak akkor lehet leadni a roncstelepre – ezek az elhagyott autók legjobb esetben épp üzemképesek, nem értékesíthetőek másként –, ha a volt tulajdonos nem fellebbezi meg a döntést, de így is több hónapig tart az eljárás: a márciusban bevitt 9 gépjárműből 4 még a kertészetnél van, ezektől nagyjából augusztus közepén tudnak megszabadulni. De közben hoztak és hoznak még be másokat...