A romániaiak pénzügyi vagyona 2018 és 2023 között évente átlagban 15,5 százalékkal növekedett, és becslések szerint elérte a 300 milliárd dollárt – derül ki a Boston Consulting Group (BCG) elemzéséből. A pénzügyi vagyonba az ingatlanok, autók és hasonló javak nem számítanak bele.
A vállalat közleménye szerint a romániaiak pénzügyi vagyona tavaly a kelet-európai lakosság pénzügyi vagyonának 5,7 százalékát tette ki, a következő öt évben évente 8,6 százalékkal növekedhet, és 2028-ra elérheti az 500 milliárd dollárt.
Az elemzés szerint a romániaiak pénzügyi vagyonának 40 százalékát olyan nem befektethető vagyonelemek teszik ki, mint a hosszú távú nyugdíjcélú megtakarítások, életbiztosítások és nem tőzsdei cégekben lévő részesedések. Ez az arány jóval meghaladja a 31 százalékos kelet-európai és a 35 százalékos globális átlagot. Ugyanakkor a romániaiak úgynevezett befektethető vagyonának (részvényekben, befektetési alapokban, kötvényekben, bankbetétekben és készpénzben tartott vagyon) aránya a globális tendenciákkal ellentétes pályán folyamatosan csökken.
A Boston Consulting Group budapesti irodájának partnere, Horváth Krisztián szerint a romániaiak a kelet-európai átlaghoz (44 százalék) képest viszonylag alacsony arányban (34 százalék) tartják vagyonukat készpénzben és bankbetétekben. Szokatlanul nagy, 20 százalékos viszont a tőzsdén kívüli részvényekbe való befektetéseik aránya.
A romániaiak pénzügyi vagyonának megoszlása vegyes képet mutat. Egyfelől a felét a 250 ezer dollár alatti vagyonnal rendelkező személyek birtokolják, ami jóval magasabb a 30 százalékos globális átlagnál. Másfelől a 100 millió dollárnál vagyonosabb szupergazdagok 23 százalékos aránya szintén jelentősen meghaladja a 14 százalékos globális átlagot – derül ki az BCG elemzéséből. (Agerpres)