Nem Székelyföldet kell karcsúsítani

2024. augusztus 1., csütörtök, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Amikor üres a kincstár, a pénzügyi egyensúly helyrebillentése a fő kérdés, a közszféra karcsúsítása pedig alapvető megoldásként merül fel, ami érthető, hiszen a gyakorlatilag 13 millió lakosú Romániának (igen, már nagyjából hatmillió román állampolgár él külföldön) 1,3 millió közalkalmazottja van, akiknek a munkabérei igen sokba kerülnek.

Tavaly a bevételek közel 30 százalékát vitték el (amikor az európai átlag a 22 százalékhoz közelített), de volt ez már 37,4 százalék is 2020-ban. Talán nem véletlen, hogy az EB ugyanakkor kezdeményezett túlzottdeficit-eljárást Románia ellen, amit azóta évenként megerősít. De nem is önmagában magas a közszférára fordított összeg, hanem a bevételekhez képest, mert ez az uniós átlag fölött fizetett siserahad (öt évig álltunk első helyen az EU-ban e téren, és most is dobogósok vagyunk, miközben az oktatásra, egészségügyre jutó pénzt tekintve a sereghajtók közé tartozunk) mélyen az uniós átlag alatt teljesít például az adóbehajtásban. Szóval az államapparátussal kezdeni kell valamit.

Ám mivel a Marcel Ciolacu kormányfő által tavaly meghirdetett – állítólag végéhez közelítő – takarékossági célú „átszervezés” arra a fonák eredményre vezetett, hogy csökkenés helyett havonta mintegy ezer fővel nőtt az állami alkalmazottak létszáma, mind sűrűbben kezdik emlegetni gazdasági mentőövként az ország közigazgatási átszervezését. Legutóbb a Román Kereskedelmi és Iparkamara elnöke hozakodott elő (nem először) azzal, hogy tízezer főnél kisebb városok és ötezer főnél kisebb  községek ne legyenek, a 42 megyéből pedig maradjon 10–15. Így feleslegessé válna sok polgármesteri és más hivatal, és lélegzethez jutna a költségvetés. Van benne logika, csakhogy ezt is a jelenlegi (és minden jel szerint jövőbeli) kormánypártoknak kellene kivitelezniük, és láttuk már, hogy mennyi kedvük van a klientúra elbocsátásához. Vagy ahhoz, hogy alapos, megfontolt, okos és fenntartható döntéseket hozzanak. Kár abban reménykedni, hogy jövőben nem korlátozzák őket választási szempontok: a mai koalíció elődje (az USL) 2012-ben kétharmados többséget szerzett a parlamentben, ígért is mindenfélét (többek között nulla toleranciát a korrupció és a kliensrendszer iránt, de alkotmánymódosítást is), aztán valahogy nem értek rá e nagy tervek megvalósítására. Mondhatni szerencsére, mert jóformán azóta sem született egy olyan fontos törvény sem, amelyet ne kellett volna utólag (olykor nagyon gyorsan és esetenként a felismerhetetlenségig elmenően) módosítani.

Semmilyen garancia nincs arra, hogy a közigazgatási átszervezés valóban jobbat hoz majd. Komoly előtanulmányok, kutatások ugyanis nem születtek e témáról sem (ahogy megannyi húsba vágó változást is hirtelen, hasra ütéssel vezettek be), mindössze néhány ötletszerű elképzelés került napvilágra az új közigazgatási egységekről, amelyek egyetlen közös vonása az volt, hogy a székely megyéket elválasszák egymástól és román többségű megyékhez csatolják. Valami gazdasági okot biztosan ki fognak agyalni erre, mert azt nyilván nem hozhatják fel, hogy meg akarják szüntetni a magyar tömböt. De csakugyan siralmas a helyzet, ha a „szakemberek” ezzel orvosolnák az ország pénzgondjait.

 

Tudor Benga brassói USR-s képviselő Brassóhoz csatolná Kovászna és Hargita megyét, de olyan terv is van, amely Bákóhoz. Fotó: Facebook / Tudor Benga

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-08-01: Közélet - Bodor János:

Felújítják a barátosi községházát

A Környezetvédelmi Alapot Kezelő Igazgatóság (AFM – Administrația Fondului pentru Mediu) támogatásával Barátoson teljesen felújítják a községháza épületét. A munkálatok közel 2 millió lejbe kerülnek, a kivitelezésre kiírt versenytárgyalást a megyeközponti Conico építkezési cég nyerte meg. A felújítást egy év alatt be kell fejezniük.
2024-08-01: Közélet - Nagy D. István:

Tehetséggondozás – nagyrészt saját zsebből

Amennyiben azt szeretnénk, hogy a romániai oktatás a nyugat-európai országokban működővel versenyképes legyen, a tehetséggondozásra is számottevően többet kellene áldozni, de jelenleg sem ez a jellemző – állapította meg kedden a prefektúrán Kiss Imre megyei főtanfelügyelő, valamint Pető Mária, a Kovászna Megyei Tehetséggondozó Központ vezetője, akik a központ tevékenységét ismertették. Az elmondottak alapján a szűkös lehetőségek, anyagi keret, illetve a több okra visszavezethető érdektelenség ellenére a háromszéki központ kiemelkedő eredményeket is felmutatott az elmúlt hat évben.