Országos visszhangot váltott ki, kormánytagokat és intézményeket késztetett állásfoglalásra a médiában is gyakran szereplő Alfred Bulai szociológusnak, a Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA) tanszékvezető tanárának ügye, akiről azt írta Snoop.ro tényfeltáró portál, hogy több tanítványát hosszú ideje szexuálisan zaklatta.
Ligia Deca oktatási miniszter tegnap kiadott közleményében leszögezte: a tárca nem tűr el a román oktatási rendszerben semmilyen kihágást, amely sérti az emberi méltóságot, és támogatja az SNSPA által kezdeményezett vizsgálatokat, amelyek a médiában feltárt visszaélések tisztázására irányulnak. Deca utasítására a minisztérium Etikai Bizottsága a többi felsőoktatási intézménynél is megvizsgálja, hogyan jártak el az estleges szexuális zaklatásokra vagy hasonló visszaélésekre vonatkozó panaszok ügyében, tettek-e megelőző intézkedéseket.
Az Országos Rektori Tanács is határozottan elítélte a hallgatók méltóságának sérelmére elkövetett visszaéléseket, és „zéró toleranciát” hirdetett a szexuális zaklatásokkal szemben a román felsőoktatásban. „Elengedhetetlen, hogy a romániai egyetemek határozott és átlátható intézkedéseket hozzanak a kölcsönös tiszteleten alapuló, biztonságos felsőoktatás szavatolása érdekében” – olvasható a rektori tanács tegnapi közleményében.
A hétfőn kipattant ügyről a miniszterelnököt is megkérdezték az újságírók. Marcel Ciolacu tegnap kijelentette, hogy a kormány nem avatkozhat be egy büntetőjogi ügy kivizsgálásba, de a tanügyminiszter kezdeményezésére indokolt esetben „adminisztratív” lépéseket tehet. „Nem gondolják, hogy mielőtt elítélünk valakit, ki kellene deríteni az igazságot? Egyébként úgy gondolom: nem az én tisztem ítélkezni. (...) Én éltem a kommunizmusban, és nem akarok többé kommunizmust. Olyan társadalmat akarok, ahol az igazságszolgáltatás független” – mondta a kormányfő.
Az ügyben hivatalból indított bűnvádi eljárást az ügyészség. A hatóságok felhívására tegnapig tíz bejelentés érkezett a Bulai-ügyben, de közleményében az ügyészség hangsúlyozta, hogy „a tíz e-mail nem jelent automatikusan tíz feljelentést”, ezeket egyelőre vizsgálják. A vádhatóság azt is megjegyezte, hogy olyan bejelentést nem kaptak, amely az SNSPA egy másik meggyanúsított professzorát, Marius Pieleanut érintené. Ennek előzménye, hogy kedden Ana Birchall volt igazságügyi miniszter egy Facebook-bejegyzésben azzal vádolta meg Pieleanut, hogy szexuálisan zaklatta őt 16 évvel ezelőtt.
A Snoop.ro tényfeltáró portálon hétfőn közölt, 18 tanút és áldozatot megszólaltató riport szerint a tanárok és a hallgatók is tudtak arról, hogy Bulai már 1995-től kezdődően rendszeresen zaklatja a diáklányokat. Az egyetem közlése szerint korábban egyetlen panaszt sem nyújtottak be a hallgatók a dékáni hivatalhoz vagy az etikai bizottsághoz Alfred Bulai professzor ellen.
Gorghiu: Jelentsék a visszaélést
Felhívást tett közzé Alina Gorghiu igazságügyi miniszter, amelyben arra bátorítja a fiatalokat, hogy jelentsék, ha valaki visszaélést követett el velük szemben. „Arra bátorítom a lányokat és fiúkat, hogy jelentsenek minden bántalmazót, függetlenül a helytől, kortól, társadalmi státusztól vagy minőségtől! Ezt a felhívást már korábban is közzétettem, de ma megismétlem. Szükség van rá. A mocskot soha nem szabad a szőnyeg alá söpörni. A bűncselekmény bejelentése egy újabb potenciális áldozat megmentését jelenti” – üzente az igazságügyi miniszter a Facebookon. Azt írta, az igazságügyi minisztérium útmutatót dolgoz ki arról, hogy a zaklatások áldozatai hol tehetik meg bejelentésüket, milyen védelemre számíthatnak, és hogy mit ír elő erről a törvény. Ezt az útmutatót ingyenesen fogják terjeszteni a középiskolákban és egyetemeken. Megemlítette, hogy az általa vezetett minisztérium kiterjesztette a távoltartási parancs elrendelésének lehetőségét minden típusú agresszorral szemben. Hozzátette: az agresszorok elektronikus nyomkövető karkötő segítségével történő megfigyelése működőképes módszernek bizonyul.