Bözödújfaluban felszentelik az Összetartozás templomát

2024. augusztus 2., péntek, Belföld

Szombaton szentelik fel a kommunizmusban elárasztott Bözödújfalu újjáépített templomát, az Összetartozás temploma az egykori település valamennyi felekezetét képviseli.

  • Az újjáépített templom. Fotó: Facebook / Csibi Attila Zoltán
    Az újjáépített templom. Fotó: Facebook / Csibi Attila Zoltán

A templomszentelésre az egykori Bözödújfalu lakóinak hagyományos, évente megtartott találkozóján kerül sor. A szombati ünnepségen katolikus mise és unitárius istentisztelet is lesz, az épületre Péter Arthur római katolikus főesperes, Kovács István unitárius püspök és Kató Béla erdélyi református püspök mond áldást. Az ünnepségre az Erdőszentgyörgyön és a környező településeken élő, de a világ különböző tájaira elkerült bözödújfalusiakat is hazavárják.

Erdőszentgyörgy önkormányzata és a Bözödújfaluért Egyesület 2017-ben jelentette be, hogy közadakozásból újjáépíti a vízzel elárasztott Maros megyei település 2014-ben összeomlott római katolikus templomát. A tó vizéből kiemelkedő templomtorony évtizedekig a romániai falurombolás jelképe volt.

A templom újjáépítésének igénye már az összeomláskor megfogalmazódott a bözödújfalusiakban, akik attól tartottak, a település híre elvész, ha nincs, ami emlékeztetne rá. A közadakozásból felépített templom az elárasztott település valamennyi felekezetét képviseli, ezért hívják Összetartozás templomának. Építésére Kanadától Ausztráliáig számos országból érkeztek adományok, magánszemélyek mellett Maros megyei és magyarországi önkormányzatok is támogatták. Az Összetartozás templomának hajója nincs befedve, falain az elpusztult település múltját bemutató kiállítás kap helyet, a toronysisak üvegből készült.

Az erdőszentgyörgyi víztározó (Bözödi-tó) építése 1988-ban kezdődött, a gátépítés azonban már 1975-ben megindult, a falu kitelepítése 1985-ben kezdődött el. A falut 1910-ben 679-en lakták, túlnyomórészt magyarok. 1992-ben még 126 lakosa volt. 1994-re a falucska házai, két temploma, középületei víz alá kerültek, gyakorlatilag eltűnt a település, lakosai elköltöztek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-08-02: Közélet - :

Kincset érő Sugásfürdő - kikapcsolódás az egész család számára (Önkormányzati szemle)

Sugásfürdőn is tölthetünk tartalmas napokat a nyárból, hiszen a Sepsiszentgyörgytől mind­össze 8 km-re található üdülőtelep számos kikapcsolódási lehetőséget kínál az egész család számára. Az üdülőtelepre nemcsak turistaösvények, hanem korszerű forgalmi út is vezet, így kerékpárral, gépjárművel, autóbusszal vagy augusztus 12-től kisvonattal is fel lehet jutni. Az önkormányzat az elmúlt években újjáépítette Sugásfürdő szabadidős infrastruktúráját, így az mára a túrázók, szaladók, kerékpározók, kirándulók és borvízkedvelők oázisa.
2024-08-02: Belföld - :

Bővítik az aradi őrizeti központot (Bevándorlási hivatal)

Több mint duplájára bővítik a román bevándorlási hivatal (IGI) őrizeti központjának befogadó képességét az Arad megyei Újpanádon – közölte tegnap Filimon Pitea főfelügyelő, a zárt idegenrendészeti létesítmény parancsnoka.