Jó eséllyel Brüsszel, sőt, maga Ursula von der Leyen javasolta azt Ukrajnának, hogy ne engedje át az orosz kőolaj jelentős részét – nyilatkozta Menczer Tamás, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója tegnap. Arról is beszélt, hogy az ukrán döntés veszélyezteti Magyarország és Szlovákia energiabiztonságát, holott ezt az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási megállapodás tiltja.
Brüsszelnek, az Európai Bizottságnak ebben a helyzetben fel kellene lépnie a tagállamai védelmében, őrködnie kellene a megállapodás betartatásán, ehhez képest semmi sem történik. „Amit mi az elején mondtunk, pedzegettünk, azt egyre határozottabban kell mondani, jelesül és konkrétan azt, hogy jó eséllyel maga Brüsszel, illetve jó eséllyel maga Ursula von der Leyen javasolta Ukrajnának, hogy zárja el az olajat” – fogalmazott Menczer Tamás.
A politikus rögzítette, Magyarország minden eszközzel meg fogja védeni magát, de „nem lenne baj”, ha a bizottság egyszer és kivételesen a szabályok és a józan ész szerint járna el, „de erre ezek szerint nem számíthatunk”. Menczer Tamás hangsúlyozta, ebben a helyzetben vannak jogi és technikai lehetőségek is, illetve egyértelműsítette azt is, hogy Magyarország nem akarja Ukrajnát „visszazsarolni”, de tény, hogy az Ukrajna által felhasznált energia jelentős része – az áram több mint 40, a gázolaj és a földgáz több mint 10 százaléka – Magyarországon keresztül érkezik a szomszédos országba.
„Újabb nyomásgyakorlás Ukrajna és Brüsszel felől, hogy álljunk be a háborúpártiak sorába: Ukrajna most az olajszállítással zsarolja Magyarországot, Brüsszel pedig ezt hagyja” – írta Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára tegnap közösségi oldalán. Döbbenetesnek nevezte, hogy míg Brüsszel akár a migráció, akár a háború és béke kérdésében a szolidaritás megsértésével vádolja Magyarországot, most épp maga Brüsszel fordít hátat az unió két tagállamának is.
Hangsúlyozta, hogy Ukrajna példátlan lépésére, amely két EU-s ország kőolajellátását sodorja veszélybe, az unió vezetése érdemben ez idáig nem reagált, nem hajlandó kiállni Magyarország és Szlovákia érdekeinek védelmében. Az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási megállapodás szerint Ukrajna nem szakíthatja meg az energiahordozók tranzitját Ukrajnán keresztül az EU tagállamaiba. A törvénytelen és jogszerűtlen ukrán döntés nemcsak Magyarország, hanem a szomszédos Szlovákia kőolajellátásának biztonságát veszélyezteti hosszú távon – emelte ki Zsigmond Barna Pál. A politikus felháborítónak nevezte, hogy Ukrajna ezt a lépést akkor teszi, amikor Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akcióját hajtja végre az ukrán menekültek megsegítésére. Ezt a tényt még maga Philippe Leclerc, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának európai igazgatója is elismerte – fűzte hozzá.
„Brüsszel ismét felfedte a valódi arcát, ideológiai alapon támogatja Ukrajnát, és hátat fordít saját tagállamainak, mivel hazánk ki mer állni a mielőbbi békekötés szükségessége mellett, a föderalizmus elkötelezett, neoliberális sorosista híveivel szemben harcol a tagállami szuverenitás védelme mellett, és nem fél megvédeni saját határait az illegális bevándorlással szemben” – fogalmazott Zsigmond Barna Pál. Az államtitkár elfogadhatatlannak nevezte azt is, hogy Ukrajna, amely az EU tagja kíván lenni, ennyire barátságtalan lépéssel kívánja zsarolni Magyarországot és Szlovákiát, és ehhez az Európai Bizottság még asszisztál is.