Falunapok KommandónSzobrot állítottak a település alapítójának

2024. augusztus 5., hétfő, Közélet

Kommandó község a hagyományos falunapok keretében ünnepelte a település 135 évvel ezelőtti alapítását. Ez alkalomból mellszobrot állítottak Horn Dávid (1842–1916, született Einhorn) felvidéki zsidó származású vállalkozónak, aki tíz év leforgása alatt modern gőzfűrészgyárakat s köréjük három fatelepet létesített Gyulafalván (1888), Kommandón (1889) és Musa-telepen (1892), illetve két siklópályát, Kommandó és Kovászna között meg a Gór-havason.

  • A szerző felvételei
    A szerző felvételei

A községháza előtti parkban felállított mellszobor avatásán a falu apraja-nagyja mellett számos közéleti személyiség vett részt, többek között: Percze László, a csíkszeredai főkonzulátus konzulja, Ráduly István prefektus, Henning László, a megyei tanács alelnöke, Könczei Csaba képviselő, Kovács Ödön megyemenedzser, Roth Róbert, a brassói zsidó közösség elnöke, Hermann Rosner, a sepsiszentgyörgyi zsidó közösség képviselője, Porzsolt Levente, a zágoni magánerdészet vezetője, Gidófalva megválasztott polgármestere, az orbaiszéki községek polgármesterei, illetve alpolgármesterei, és Kommandó magyarországi testvértelepüléseinek küldöttségei.

A szobor alkotója a gidófalvi Kövér György, a Pécsi Tudományegyetem művészeti kara sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozatának negyedéves hallgatója.

 

 

A jelenlevőket Kocsis Béla, Kommandó község polgármestere köszöntötte, majd Ráduly István kormánymegbízott osztotta meg ünnepi gondolatait. A magyar kormány nevében Percze László csíkszeredai konzul méltatta az eseményt, kiemelve azt, hogy Horn Dávid példája követendő a maiak számára. A brassói és sepsiszentgyörgyi zsidó közösségek vezetői Kommandó gazdasági és kulturális életében betöltött szerepét hangsúlyozták. A 135 éves település történetét Szabó Mária helytörténész, a helyi múzeum megálmodója és működtetője, Kommandó monográfiájának írója mutatta be. Bancea Gábor kommandói születésű református lelkipásztor és Mihály Imre római katolikus plébános megszentelte a szobrot, majd a rétyi ifjúsági fúvószenekar zenei kíséretével elhangzott nemzeti imánk és a székely himnusz.

A falunapok délután favágó versennyel, különböző ügyességi vetélkedőkkel – mint például kötélhúzás, fejsze- és capinahajítás – folytatódott, este óriás tábortűz mellett buliztak a helybéliek és a faluban, illetve a környéken nyaraló vendégek.

A falunapok színpadán vasárnap néptáncegyüttesek váltották egymás, majd este a Cairo, Royal Tibi és a 2023-as A Dal tehetségkutató győztese, a Titán zenekar koncertjén mulattak a résztvevők. A kétnapos rendezvényt szemet gyönyörködtető tűzijáték zárta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 410
szavazógép
2024-08-05: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Barót 800 a kultúra jegyében
A Barót 800 ünnepségsorozat keretében ma 17 órától Baróton a Gyulai Líviusz Könyvtárban képes könyvbemutatóra várják az érdeklődőket. Bardócz Orsolya Naptárkészítő Benedek Elek című kötetét Szabó Zsolt irodalomtörténész (Kolozsvár) mutatja be.
2024-08-05: Közélet - Bartos Lóránt:

Látványos lovasnapok Nyujtódon

Tegnap ért véget a hatodik alkalommal szervezett Háromszéki Lovasnapok, amelynek szokás szerint Nyujtód volt a házigazdája. A rendezvény a tavalyi évhez képest színesedett, gazdagabb programot és több látnivalót kínált.