A Barót 800 kulturális hét részeként erdővidéki kötődésű tudományos konferenciát is tartottak. A szervezők huszonöt szaktekintélyt kerestek meg azzal a kéréssel, szülőföldjükön számoljanak be, hol is tart manapság életpályájuk, kutatói munkájuk. A kérésre nyolcan tudták úgy alakítani a programjukat, hogy néhány napra hazatérjenek. Ők jó bizonyítékai annak: a kistérség – mindannak ellenére, hogy lélekszáma nem nagy – az elmúlt évtizedekben is jelentős értelmiséget nevelt ki, ezáltal pedig nemzetünk egészét szolgálja – hangzott el.
Az unitárius templomot félig megtöltő közönséget elsőként Benedek-Huszár János, Barót polgármester üdvözölte. Mint mondotta, a most megült városünnep önmagában is tekinthető úgy, mint tudományos vita, hiszen minden bizonnyal sokszor szóba kerül még, valójában mikorról származik Barót első írásos említése. Ma úgy tudjuk, éppen nyolcszáz éve történt a nevezetes esemény, de vannak ez ellen szóló érvek is – a jövő kutatóira vár, hogy cáfolják vagy megerősítsék a ma ismerteket. Az elöljáró köszönte a kutatásaik eredményének ismertetését vállalóknak a részvételt, s meggyőződését fejezte ki, hogy az előadások rengeteg érdekes információval szolgálnak, érdekfeszítőek és élményt adóak lesznek.
Nagy Nándor, a konferencia tudományos védnöke örömét fejezte ki, amiért a Barót Napok előeseményei ilyen színesek lettek – volt többek között szoboravatás, színházi előadás, könyvbemutató és helytörténeti előadás –, s helyet kapott benne a tudományosság is. Felidézte, gróf Kálnoky Dénes főispán – akinek a múlt hétvégén Miklósváron szobrot állítottak – írta emlékiratában: ha a magyar nemzet lehetőséget kap, hogy megmutassa magát, méltóan képes felnőni a nagy nemzetek mellé. Ezen konferenciával Erdővidék azt bizonyítja, tudományosságból képes a nemzet más tájegységeihez felnőni – mondotta.
Benedek József egyetemi tanár (Babeș–Bolyai Tudományegyetem) Barót pozíciója a fejlettségi rangsorokban, Csiszér Levente egyetemi adjunktus (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem) Talajaink állapota, Zakariás Erzsébet néprajzkutató Leányélet egy évszázaddal korábban, Benkő Levente újságíró, történész Az Erdővidéki Református Egyházmegye a második világháborúban, Nagy Nándor őssejtkutató, egyetemi tanár (Semmelweis Egyetem) Bonckés alatt az őssejttudomány, Dénes Anna biológus Erdővidék élővilága és annak megfigyelési módszerei, Máthé Csongor egyetemi adjunktus (Babeș–Bolyai Tudományegyetem) Az erdővidéki turizmus helyzete és jövőképe, Darvas Tamás egyetemi tanár, kutató (Amerikai Egyesült Államok, Marylandi Egyetem) Matematika a képzőművészetben címmel tartott értekezést.