Szeptember 13-ig lehet letenni a pályázatokat az erdőterületeken a környezetkímélést szolgáló, a klímaváltozást mérséklő támogatásokra.
Az új, 2023 és 2027 közötti vidékfejlesztési stratégiában külön összeget, 75,85 millió eurót különítettek el azoknak az erdőtulajdonosoknak vagy társulásaiknak, melyek öt évre környezetkímélő és klímaváltozást megelőző kötelezettségeket vállalnak. Az intézkedés a DR 07-es számot viseli. A támogatás az unió vidékfejlesztési alapjából származik, amihez a hazai költségvetésből is hozzá kell tenni, a pályáztatás lebonyolítását és a kifizetéseket pedig az APIA-ra ruházták át.
A támogatásra pályázhatnak az egyéni vagy cégtulajdonban levő erdők tulajdonosai, erdővel rendelkező helyi tanácsok vagy ezek társulásai. Az egyéni vagy céges társulásnál feltétel, hogy az erdőterület egy-egy tag esetében ne haladja meg a száz hektárt.
A kötelezettségeket legkevesebb száz hektár erdőre kell vállalni, és a fa nélküli területek aránya nem lehet 15 százaléknál nagyobb.
Kétféle csomagra lehet támogatást igényelni: ún. csendes zónák biztosítása, illetve szekér használata a gyérítésből származó fa összegyűjtésére. A csendes zónának a vállalásban szereplő terület legkevesebb 20 százalékát kell kitennie, ahol esetleges csemeteültetésen kívül nem szabad egyéb munkálatot végezni. Még az elhalt, korhadó fák, ágak kitakarítása sem engedélyezett, ugyanis ezek számos rovar élőhelyét képezik, hozzájárulnak az erdő élővilágának megtartásához. A második támogatást abban az esetben lehet igényelni, ha csak szekereket használnak a gyérítésből kitermelt fa összegyűjtésénél és kihordásánál, így megvédhető az erdő talajszerkezete.
Az éves támogatás a csendes zónák fenntartásánál 38 euró, a szekérhasználat esetében 137 euró hektáronént, de adott területnagyság felett csökken. A támogatás teljes értékét megkapják azok a tulajdonosok vagy társulasaik, melyeknek a vállalásban szereplő erdőterülete 500 hektár alatti; ha 500 és 1000 hektár közötti, akkor a leütés 15 százalék, ha pedig 1001 és 5000 hektár közötti, akkor a leütés 35 százalék.
Az elkészített technikai dossziét az APIA-hoz való letevés előtt láttamoztatni kell az Erdőfelügyeleti hatósággal (Garda forestieră). Az intézkedés pályázati eligazító füzete az APIA honlapján (www.apia.org.ro) tanulmányozható.