Vidékfejlesztési pályázatokMég rengeteg pénz várja a cukorrépa-termesztőket

2024. augusztus 27., kedd, Gazdakör

A megyei vidékfejlesztési hivataltól kaptuk az információt, hogy az országos ügynökség (AFIR) még szeptember 29-ig fogadja a pályázatokat a 4.1.1-es intézkedés cukorrépater­mesztőket célzó gépvásárlási alösszetevőjénél.

  • Háromszéken ismét feléledőben a cukorrépa-termesztés. Fotó: Pixabay.com
    Háromszéken ismét feléledőben a cukorrépa-termesztés. Fotó: Pixabay.com

Előző lapszámainkban szóltunk arról, hogy a 2014–2020 közötti vidékfejlesztési terv és a két év átmeneti időszak (2021 és 2022) pályázható összegeiből elköltetlen maradt 310,5 millió eurót a gazdák gépvásárlási pályázataira fordítják. Mivel a cukorrépa-termesztők az agrárminiszter segítségét kérték az ágazatban használatos egyedi gépek beszerzésében, 61 millió eurót elkülönítettek számuka. Miközben más növénytermesztő mezőgazdasági vállalkozásoknál rég elfogyott a számukra kiírt 198 millió euró, a szövetkezeteknek és termelői csoportoknak elkülönített 51,5 millió eurós keretösszeg is kimerült, a répatermesztésben használatos gépek vásárlásának támogatására bőven van még pénz, legyen a pályázó cég vagy szövetkezet, illetve termelői csoport. A vidékfejlesztési hivataltól kapott információ szerint a hét végéig mindössze 11 pályázatot töltöttek fel az ügynökség számítógépes rendszerébe, 8,9 millió euró értékben. Kovászna megyéből eddig egyetlen pályázat érkezett.

A pályázatokat egészen szeptember 24-ig lehet letenni, illetve feltölteni az AFIR számítógépes rendszerébe. Az augusztus 25. és szeptember 24. közötti időszakban a pályázat letevéséhez szükséges pontszám tovább esik, a répatermesztőknek, illetve azok szövetkezeteinek vagy termelői csoportjainak a 32 pontot kell elérniük.

A cukorrépa-termesztő gépeket vásárló pályázó 25 pontot kap, ha a pályázó szövetkezet vagy az agrárminisztérium által elismert termelői csoport, 40 pontot, ha cukkorrépaszedő kombájnt vásárol, 20 pontot pedig, ha cukorrépavető gépet vásárol. A pályázó régisége szerint 32 pontot kap az, aki az utóbbi öt évben legalább két évet cukorrépát termelt, és ezt az APIA-s kérésével és a kifizetéssel igazolni is tudja. 3 pont jár abban az esetben, ha a pályázónak a mezőgazdaság terén felsőfokú végzettsége van, 2 pont abban az esetben, ha a pályázó utolsó éves valamely mezőgazdasági egyetemen, vagy végzett, de nincs meg a diplomadolgozata (és így a diplomája sem). 1 pont jár azoknak, akik mezőgazdasági líceumot vagy mezőgazdasági szakiskolát végeztek. Természetesen, aki több pontot tud összegyűjteni, annak nagyobb esélye van a sikerre.

Az elnyerhető támogatás maximális értéke a cukorrépa-termesztőknél legtöbb 1 millió euró, a szövetkezeteknél és termelői csoportoknál 1,5 millió euró. A támogatás intenzitása nagyon kedvező, alapból 50 százalékos, és 20 százalékkal növekedhet (de nem haladhatja meg a 70 százalékot) a 250 000 euró SO-s répatermesztő gazdaságoknál. Viszont a pályázó szövetkezetek és termelői csoportok esetében a támogatás intenzitása elérheti a 90 százalékot is, vagyis csak 10 százalék önrész szükséges. 20–20 százalékos intenzitásnövekedés jár a következő esetekben: ha a pályázó 40 év alatti fiatal; ha a pályázó ökogazdálkodást folytat; ha a pályázó hegyvidéken gazdálkodik; ha a szövetkezet olyan gépeket vásárol, amelyeket majd közösen használnak a tagok a saját gazdaságaikban.

Bizony lenne, ahol felhasználni a korszerű gépeket, hiszen a cukorrépa-termesztés újra fellendült ebben az évben. Ennek oka a marosludasi feldolgozó újraindítása volt, amelyet egy hazai befektetőcsoport vásárolt meg idegen tulajdonból és már két éve sikeresen működtet. Jelenleg az országban csupán két cukorgyár működik, egy a Neamț megyei Románvásáron, emellett pedig a ludasi gyár. A 90-es években még 33 cukorgyár működött az országban, aztán lassan bezárták azokat.

Kozma Bélától, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetőjétől kaptuk az információt, hogy amíg 2023-ban Háromszéken nem egészen 600 hektáron termesztettek cukorrépát, az idén már 935 hektáron, jelenleg 62 gazda foglakozik az ipari növény termesztésével. A 935 hektárból 720 hektár termését a románvásári Agrana gyár dolgozza fel, 215 hektárról kerül a cukorrépa a marosludasi gyárba.

A cukorrépánál a támogatás sem kevés, a 2023 és 2027 közötti nemzeti vidékfejlesztési stratégiában kiemelt helyet foglal el, külön juttatásban részesül. A támogatás a PD 16-os számot viseli, és értéke 900–1000 euró körüli hektáronként. Kifizetésénél feltétel, hogy a gazdálkodó bizonyítsa a minősített vetőmag használatát, biztosítsa a legalább hat növényt négyzetméterenként és legyen szerződése a termés átvételére valamely feldolgozóval.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1543
szavazógép
2024-08-27: Szabadidő - :

A nap fotója

2024-08-27: Gazdakör - Incze Péter:

Előlegfelvétel hitel formájában (APIA-s támogatások)

A mezőgazdasági kifizetési ügynökség (APIA) sajtóközleményt adott ki, miszerint az őszi munkálatok elvégzésére a 2024-re járó jogos támogatásokhoz hitel formájában is hozzá lehet jutni.