Dobogós helyen végzett Sepsiszentgyörgy a Jövőképpel Rendelkező Városokért Intézet (Institutul pentru Orașe Vizionare) által a levegőminőségről készített, a City Index portálon közzétett tanulmányban, melyből a capital.ro szemlézett. A portálon megjelent elemzés 41 romániai megyeszékhelyen összesítette a levegőminőségi adatokat. A közzétettek szerint Sepsiszentgyörgy a harmadik legtisztább levegőjű megyeszékhely Resicabánya és Galac után, a lajstrom végén általában nagyvárosok szerepelnek: Erdélyből Brassó, Marosvásárhely, Kolozsvár, a Bánságból pedig Temesvár.
Amint a City Index honlapról kiderül, a levegőminőségi index meghatározásánál négy mutatót vettek figyelembe: nitrogén-dioxid, nitrogén-oxidok, PM10 (legfeljebb 10 mikrométer átmérőjű részecskék), PM2.5 (legfeljebb 2,5 mikrométer átmérőjű részecskék). Az adatokat, értékeket a környezetvédelmi minisztérium Országos Levegőminőség-ellenőrző Hálózata (RNCMA) rögzítette. Az elemzés a 2021–2023 között a 41 megyeszékhelyen elhelyezett mérőműszerek által felvett, évekre lebontott adatok feldolgozásával készült. A figyelembe vett szennyező anyagokat aszerint választották ki, hogy milyen hatással vannak az emberi egészségre, illetve az is szempont volt, hogy elegendő adat álljon rendelkezésre. Az adatok fellelhetőek a calitateaer.ro honlapon.
Az elemzésben kialakult sorrend szerint ezen mutatók alapján Resicabányán a legjobb a levegő minősége, a második helyen Galac, míg a harmadikon Sepsiszentgyörgy áll. Az első tíz helyen szerepel még Brăila, Târgu Jiu, Focșani, Slobozia, Szatmárnémeti, Tulcea és Zilah. A legrosszabb levegőminőségű városok ugyanakkor ezen mutatók alapján külön csoportba kerültek, ide tartozik mások mellett Déva, Suceava, Pitești, Brassó, Marosvásárhely, Konstanca, Craiova, Temesvár, Kolozsvár, Bukarest, Ploiești és Iași. Érdekességként megjegyezhető, hogy Csíkszereda a jó vagy elfogadható levegőjű települések lajstromában az utolsó helyen áll a City Index összesítésében.
A Capital portál Alin Deneanu levegőminőséggel foglalkozó szakembert is idézi, aki egyebek mellett elmondta, a levegő minőségének kérdése összetett, több tényező befolyásolja, mások mellett a forgalom mértéke, az ipar, a zöldövezetek száma, az időjárási viszonyok, valamint a település természeti környezete, domborzata. Ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy a vizsgált megyeszékhelyek által elért eredmények jól mutatják, a levegőszennyezés két fő forrása a közlekedés és a fosszilis üzemanyagok használata fűtéshez vagy ipari tevékenységhez. Ebből fakadóan a legrosszabb eredményeket a zsúfolt nagyvárosoknál mérték.
A tanulmány eredményei kapcsán Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a Facebookon jelezte: az önkormányzatnak továbbra is célja, hogy Sepsiszentgyörgy legyen az a város, ahol a kisvárosok nyugalma találkozik a nagyvárosok által nyújtott szolgáltatásokkal. A minőségi élettérhez hozzátartozik a levegő tisztasága is, ennek érdekében vásároltak és vásárolnak új elektromos autóbuszokat, és folyamatosan bővítik a kerékpárút-hálózatot, hogy tovább ösztönözzék a környezetbarát közlekedést.