Igen rossz állapotba került ingatlant, a szentivánlaborfalvi iskola épületét tatarozza saját erőforrásaiból Uzon község önkormányzata. A termek, ahová a gyermekeket várják, már megújultak, de tanévkezdésre nem tudnak befejezni minden munkálatot.
A munkálatok kapcsán Bordás Enikő polgármester lapunk megkeresésére elmondta, kénytelenek voltak önerőből hozzálátni a korszerűsítéshez, mert bár tervezték, nem sikerült sem uniós, sem pedig kormányzati forrásokat lehívni a beruházáshoz. A központi fejlesztési régió által meghirdetett kiírás a legalább 30 diák iskoláztatását biztosító tanintézményeket célozta, Szentivánlaborfalván összesen 22 gyermek, óvodás és elemista tanul a következő évben – mondta a polgármester.
A beavatkozás halaszthatatlannak bizonyult: a tetőszerkezet annyira rossz állapotban volt, hogy attól tartottak, beszakad, a cserepek hullottak, ázott az épület, a falak, a csatornarendszer, illetve az ingatlan alapja szintén megérett a felújításra, megerősítésre. Emellett megújult a villanyhálózat, új lámpatesteket szereltek fel, a folyosókon ablakot is cseréltek. A sokrétű munkálatokra több mint 700 ezer lejt különített el az önkormányzat, júliusban tudtak nekilátni, várhatóan október végére, november elejére sikerül mindent befejezni. Bordás Enikő megjegyezte, a gyermekek tanévkezdéskor visszatérhetnek a tanintézménybe, a pedagógusok a már megújult termekben fogadják, oktatják az óvodásokat, kisiskolásokat.
Szentivánlaborfalva nem az egyedüli település a községben, ahol tanintézményt érintő munkálat zajlik. Uzonban tavaly év elejére kellett volna elkészülnie a mintegy 80 gyermeket befogadó új óvodának, s bár az első évben jól haladt a Dâmbovița megyei kivitelező, menet közben egyre több gondja akadt: tavaly nyáron munkaerőhiányra hivatkozva abbahagyták az építkezést, idén nyáron ugyan elkészítették a tetőt, az épület azonban így sincs befedve kellőképpen. A polgármester szerint az épület mindössze 40 százalékban készült el, tennivaló tehát akad bőven, a kivitelező azonban nem halad, pedig az önkormányzat nem tartozik nekik, kifizetéseik naprakészek. Bordás Enikő rámutatott, bár nem tud eleget tenni vállalásainak, a kivitelező mégis ragaszkodik a munkálathoz. A község képviselő-testületében már megbeszélték, hogy amennyiben szükséges, az önkormányzat ügyvédhez fordul, jogi útra tereli az ügyet, ezzel azonban tovább húzódik a befejezés is.
Bikfalván immár harmadik éve dolgoznak az 1800-as évek végén épült iskolánál, ott a múlt év őszén kellett volna befejezni a felújítást. A tervező és a kivitelező közt adódott nézeteltérések miatt a munkálatok megcsúsztak. Eddig 90–95 százalékban valósult meg a felújítás.
Bordás Enikő megjegyezte, a fejlesztések nem akadályozzák az oktatás menetét, Uzonban és Bikfalván is megfelelő körülmények közt tanulhatnak a gyermekek, de nagyon szeretnék, hogy mielőbb belakhassák a megújult tanintézményeket.