Fokozott figyelemmel készülnek a megyei karhatalmi szervek a tanévkezdésre, hogy mind a diákok, mind a tanerők biztonságát garantálják, illetve a korábbi évekhez hasonlóan folytatják a megelőző tevékenységeket és tájékoztató kampányaikat a tanintézetekben. Az előkészületekről, a tervekről tegnap számoltak be a megyei rendőrkapitányság székhelyén a rendőrség, a csendőrség, valamint a katasztrófavédelem képviselői.
Rendben vannak az iskolabuszok
Alin Pahonțu megyei rendőrparancsnok szerint hétfőn a közbiztonsági és közlekedésrendészet egységei minden nagyobb tanintézetnél jelen lesznek, hogy garantálják a tanévkezdés biztonságát. Munkatársaik előzőleg ellenőrizték, hogy a tanintézetek biztonsági rendszerei megfelelően működnek-e, az őrzés-felvigyázás megfelelő-e, illetve megvizsgálták, hogy az intézmények körül a közlekedési infrastruktúra rendben van-e. Értesítették az illetékeseket, hogy milyen hiányosságokat kell pótolni (közlekedési táblák, aszfaltjelzések, biztonsági elemek).
Az ingázó diákok szállítását végző iskolabuszokat is ellenőrizték. Mint kiderült, a megyében lévő 39-ből 34 üzemképes, ebből 28 esett át műszaki állapotot felmérő vizsgálaton, a fennmaradó hatot pedig hétfőig szintén megvizsgálják. A továbbiakban is figyelemmel kísérik, hogy az iskolabuszok a szabályoknak megfelelően látják-e el a feladatot.
A közlekedésrendészek hétfőn is minden olyan helyszínen jelen lesznek, ahol a tanévkezdésre sokan érkeznek, és a forgalom irányítására szükség van. A közrendészeti és közlekedési egységeik őrjáratainak útvonalát a tanév idejére úgy módosították, hogy gyakrabban forduljanak meg a tanintézetek körzetében.
Tájékoztatási kampányok
A parancsnok továbbá elmondta, idén is kiemelt céljuk – az országos programhoz is igazodva – az iskolai verbális és fizikai erőszak (diák–diák, diák–tanár, szülő–tanár), a zaklatás (bullying) visszaszorítása, valamint az alkohol- és drogfogyasztás, az iskolakerülés, iskolaelhagyás csökkentése, megelőzése. Szintén kiemelt helyen kezelik a közlekedési szabályok ismertetését, betartásuk fontosságának a tudatosítását a diákokban. Az előző tanévben a felsorolt témákban több mint 1200 megelőző, tájékoztató akciót szerveztek a megye tanintézeteiben, illetve négyszáz alkalommal tanácskoztak az intézményvezetőkkel a visszaszorítás, megelőzés lehetőségeiről.
Az előző tanévben 35 esetben kellett beavatkozniuk a tanintézetekben vagy azok közvetlen környezetében diákok által elkövetett cselekmények miatt. Összesen 25 bűncselekményt jegyeztek, de ezek enyhébb konfliktusok vagy kisebb rongálások voltak, városon 17, vidéken 8, nagyobbrészt az általános iskolákban.
A gyors beavatkozások és a fokozott odafigyelés nyomán a megye tanintézményeiben sikerült fenntartani a biztonságos légkört – összegzett a parancsnok.
Adrian Nichifor, a csendőrség megyei parancsnoka szerint a rendőrséghez hasonlóan a tanév ideje alatt jobban figyelnek a tanintézetekre, szerencsére tavaly nem volt szükség a beavatkozásukra. Ők is folytatják a tájékoztató, megelőző kampányaikat az iskolákban, tavaly 37 ilyenre került sor, ötezer diákhoz jutottak el, akiknek az iskolai erőszak, családon belüli erőszak, az alkohol- és drogfogyasztás, valamint az iskolakerülés, iskolaelhagyás témákban tartottak felvilágosítást.
Tűzvédelmi engedély nélkül
Végül Daniel Predicioiu, a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség parancsnok-helyettese ismertette az intézmény által a tanintézetekben végzett ellenőrzések eredményeit. Eszerint 52 ellenőrzés során 267 rendellenességet találtak, 207 alkalommal csak figyelmeztettek, húsz esetben bírságoltak, összesen 251 ezer lejre. A figyelmeztetés azt is jelenti, hogy az illető tanintézeteknek, amennyiben lehetséges, rendezniük kell a hiányosságokat, tízet még az ellenőrzés alatt megoldottak. Leggyakoribb a tűz esetén használatos menekülési útvonalak, kijáratok, az oltóberendezések, a tűzvédelmi jelzőrendszerek hiányossága.
Ami az engedélyezést illeti: 22 időszakosra, illetve 24 véglegesre érkezett igénylés a felügyelőséghez, az engedélyek mintegy felét tudták kiállítani, mert teljesültek a feltételek, a többi kiállítása folyamatban van. A megyében lévő 345, oktatásra használt épületből 211 esetében nem kell tűzvédelmi engedélyt kibocsátani – törvény által szabályozott kivételek, általában régebbi épületek, ahol minden új előírást nem lehet betartani az ingatlan tulajdonságai miatt –, de ezekben is be kell tartani a tűzvédelmi szabályokat. Ami a maradékot illeti, 63-nak van engedélye, 71-nek pedig nincs. Utóbbiak közül 44 átmeneti jóváhagyással bír, mert munkálatok zajlanak az épületben.
Daniel Predicioiu azt is elmondta, hogy az elmúlt tanévben egyetlen tanintézetben sem volt tűzeset, ami azt is mutatja, hogy a felügyelőség által ezekben az intézményekben rendszeresen végzett tűzvédelmi felkészítők hatásosak.