A kutyatartás során a gazdik több nagy kihívással is szembesülnek az évek alatt, de az egyik legnagyobbal már rögtön az elején meg kell birkózniuk: azaz mivel etessék kedvencüket?
A bőség zavara
Azt hinnénk, hogy a kutyaeledelek óriási választéka megkönnyíti a dolgunkat, de sokszor épp ellenkezőleg: gazdi legyen a talpán, aki egyszerűen el tud igazodni ebben az óriási kínálatban.
Persze mindenki más módszerekhez folyamodik: valaki azért választja például a Petgurutól a Julius K9 tápokat, mert több kutyás ismerőse is ezt tanácsolta. De valaki az interneten böngészi végig az összehasonlítós cikkeket, valaki az állatorvostól kér tanácsot, de olyan is akad, aki besétál a legközelebbi szupermarketbe, és a legszebb csomagolású eledelt emeli le a polcról.
Valljuk be, az utolsó módszer nem a legjobb, ha te ennél tudatosabban szeretnél választani, akkor tarts velünk, adunk pár tippet!
Mi az, amit érdemes elkerülni?
Kár szépíteni, sajnos sok olyan kutyatáp van manapság forgalomban, aminek az összetevői finoman szólva sem egészségesek. Az ilyen eledelek, ha az emberi élelmiszerekhez hasonlítjuk, akkor nagyjából a “junk food” kategóriának felelnek meg, azaz lehet hogy finomak, és az ebek szívesen fogyasztják őket, de sajnos egyáltalán nem táplálóak.
Persze ezt így egyik gyártó sem tünteti fel a csomagoláson, ezért is érdemes végignézni az összetevőket, és ha az alábbiakat látod, az mindenképp figyelmeztető jel:
* BHA és BHT: ezek mesterséges tartósítószerek, hosszú távon betegségeket okozhatnak.
* Mesterséges színezékek: teljesen felesleges ilyesmit tenni egy eledelbe, hisz a kutyák számára lényegtelen, inkább a gazdiknak akarnak imponálni a gyártók. Érdemes kerülni őket, ugyanis allergiát okozhatnak.
* Nitritek és nitrátok: szintén tartósítószer, nagy mennyiségben rákkeltő hatású.
* Rossz minőségű húsok: ha olyasmit látsz a csomagoláson, hogy állati eredetű melléktermék, vágóhídi melléktermék vagy hússzármazék, az azt jelenti, hogy az eleségben nem színhús van.
* Kukoricaszirup: édesítésre használják, viszont hirtelen vércukorszint-emelkedést okoz.
* Finomított liszt: egyszerű szénhidrát, növeli az elhízás és a diabétesz kialakulásának esélyét.
A jó minőségű kutyaeledel ismérvei
Nézzük most meg az érem másik oldalát, avagy mit kell tartalmaznia egy valóban teljes értékű, tápláló eleségnek?
* Legalább 30% színhús, ez legyen az összetevőlista első helyén
* Belsőségek
* Jó minőségű szénhidrátok: quinoa, rizs, sütőtök, gyümölcsök
* Zsírok: ez lehet állati eredetű, de akár olívaolaj, lenmag- kókusz- vagy napraforgóolaj is
* Oldható és oldhatatlan rostok: chia mag, gyümölcspektin, lenmag
* Esszenciális zsírsavak: azaz omega-3 és omega-6
* Ásványi anyagok, nyomelemek: szelén, cink, vas, mangán, nátrium, stb.
* Vitaminok: A-, B-, C-, D-, E-, K-vitamin és kolin
Még egy kis segítség: nagyon fontosak az arányok is. Egy felnőtt kutyusnak szánt eledel ideális esetben 18-24% nyersfehérjét, 8-13% nyerszsírt, 4-10% nyershamut és 2-4% nyersrostot tartalmaz. (X)