A város gombái 24.Szeptemberi különlegességek

2024. szeptember 26., csütörtök, Család

Napjainkban a globalizáció, az egész földgolyót behálózó szállítás és a klímaváltozás következtében nálunk nem honos, idegen fajok megjelenésére is számíthatunk. Egyre több tájidegen dísznövény kerül Sepsiszentgyörgyre is, és nyilvánvaló, hogy ezeket gombák is kísérhetik. A mikorrhizás fajok gyökéren, a szaprotrófok pedig a kísérő földdel érkezhetnek. Ilyen jövevénygombánk a duglász-fenyőtinóru, mely valószínűleg az Észak-Amerikában őshonos duglászfenyő gyökerén került be városunkba.

  • Duglász-fenyőtinóru. A szerző felvétele
    Duglász-fenyőtinóru. A szerző felvétele

Duglász-fenyőtinóru

(Suillus lakei)

Kalapja előbb gömbölyű, majd kiterül, szélén sokáig fehéres burokmaradványokat hord, átmérője elérheti a 15–20 cm-t. Rozsdabarna, téglavörös kalapbőre feltűnően szálas, pikkelyes. A termőréteg aránylag vékony, sárgás színű, enyhén tönkre futó, pórusai szögletesek, idősen tágak. Tönkje nagyobbára hengeres, csúcsán az övszerű gallérzóna felett sárgás, alatta pelyhes, szálas, vöröses árnyalatú. A hús sárgás, a kalapban puha, a tönkben (főleg a tövén) kissé kékülhet, zöldülhet, íze enyhe vagy kissé savanykás, szaga jellegtelen.

Nálunk nem őshonos faj, ugyanis kizárólag duglászfenyőkkel (Pseudotsuga sp.) társul. Sepsiszentgyörgyön még nagyon ritka, eddig két élőhelyét sikerült felkutatni. Nem csoda, hisz duglászfenyő is alig akad a városban. Azonosítása a nemzetség szintjéig elég könnyen ment, hisz nem volt nehéz felismerni a fenyőtinóruk (Suillus spp.) jellegzetes bélyegeit. Tovább a világháló adott segítséget, mert egyik gombászkönyvemben sem szerepel e táj­idegen faj. Feltételezhető, hogy a duglászfenyő specifikus mikorrhizapartnerei közül (például a Suillus caerulescens) mások is meg fognak jelenni, tovább gazdagítva városunk gombavilágát.

Ehető, de állítólag különösebben nem ízletes gomba. Az Észak-Amerika nyugati partjain őshonos duglászfenyő valamikor a XIX. század első felében érkezett Európába, azonban jövevénytársának, a duglász-fenyőtinórunak a dokumentálására majdnem száz évet kellett várni. Kontinensünkön először 1920-ban Dániában jelezték a jelenlétét. Később több európai országban (Magyarországon 1982-ben, Bulgáriában 2004-ben stb.) is rátaláltak. Romániai jelenlétéről nem találtam adatot, pedig fapartnere kb. 30 000 hektáron van (volt?) ültetve (Clinovschi F., 2005) főleg Bihar és Brassó megyében.

Farkas János

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 920
szavazógép
2024-09-26: Család - :

Útmutató és jogsegély szexuális erőszak esetén

Tájékoztatással, a szexuális zaklatókról készült listával próbál részt venni a jelenség leküzdésében az igazságügyi minisztérium. A törvényhozásban most dolgoznak az áldozatoknak ingyenes jogsegélyt biztosító rendelkezésen.
2024-09-26: Család - :

Bátorság (Személyes)

A jó és boldog élet titka nem egy „recepten” múlik, hiszen egyénenként az is változó, hogy mit tartunk jónak és a boldogság forrásának. Vallások, tanok, „izmusok” adnak egy-egy irányt, jelölik az erényeket, az utat – ezekből választhatunk magunkhoz valót, ami saját értékrendszerünkké válik. De az még önmagában nem elég, hogy tudunk/beszélünk róla, hogy elméletben mit tartunk jónak és helyesnek. A gyakorlati életben is követnünk kell, tetteinken keresztül hétköznapjainkban is valósnak kell lennie – ezt nevezzük önazonosságnak.