A mesés szerelem jelképévé vált Mari-lak

2024. szeptember 26., csütörtök, Riport

Fischer Mária Szegeden született, polgári zsidó lányból vált valódi székely hűségjelképpé. Szerelme Benedek Elekkel épp olyan mesés, mint Elek apó történetei. A kisbaconi kúriában a mai napig a család őrzi felmenőik gazdag emlékezetét.

  • Mari-lak. Fotók: Fülöp Kata
    Mari-lak. Fotók: Fülöp Kata

Benedek Elek születésnapján, szeptember 30-án ünnepli nemzetünk a magyar népmese napját. Számos látogató érkezik ilyenkor a kisbaconi Benedek Elek Emlékmúzeumba, ahol megelevenedik a nagy meseíró és családjának élete. Gyerekkorunktól kezdve sokat halljuk Benedek Elek nevét, s a meséin növünk fel. Kevesen ismerik azonban az író és felesége szerelmi történetét.

Az autentikusan berendezett épületen első pillantásra a Mari felirat tűnik fel. „A Fischer Máriával való találkozás Benedek Elek számára szerelem volt első látásra. Szeretetből és tiszteletből íratta a kúriára felesége nevét” – mutat a Mari-lak homlokzatára Bíró Béla, az emlékház működtetője, az író dédunokája, Bíró Enikő férje. Később lánya, Bíró Boróka, Benedek Elek ükunokája egészíti ki a pár megismerkedésének történetét: „Budapesten dolgozott Benedek Elek, amikor főszerkesztőjével, Rákosi Jenővel betért egy trafikba. Épp egy szakmai vitát folytattak, amikor a trafikos 19 éves lánya beleszólt a vitába. Hát ükapám erre úgy meglepődött, hogy még fizetni is elfelejtett, s másnap tért vissza egy csokor virággal.”

Az író önéletrajzi könyvéről, mely az Édes Anyaföldem! címet viseli, szintén sok említés esik Kisbaconról. Benedek Elek szerelmi vallomással fejezi be alkotását, életrajzának utolsó mondata így hangzik: „Tavasz nyiltán hazamegyünk, Mária”. S valóban, 1921 tavaszán, Trianon tragikumát követően költözik haza Székelyföldre a pár.

 

Bíró Boróka eleveníti fel Benedek Elek és Mari szerelmi történetét az író portréja és íróasztala előtt

 

A Benedek Elek Emlékház a mai napig otthona a mesemondó családjának. Sokadik ágon székely, női örökösök gondozzák az író emlékét, akik örömmel mesélnek Fischer Máriáról és a tőle öröklődő különleges hagyományról is. „Tavaly akadtam rá Elek eljegyzési időszakban írt leveleire, mert Mária megőrizte ezeket. Amikor először hozza haza 1882–83 körül menyasszonyát, itt a faluban arra számítanak, hogy egy nagy felcicomázott dáma lesz, merthogy Budapestről érkezik, csakis erről lehet szó” – meséli az ükunoka. „Ehhez képest Mária rendkívül szerényen érkezik, egyetlen éke a karikagyűrűje, amit a vőlegényétől kapott, ezenkívül más ékszer nincs rajta. Azóta a családban mindannyian csak gyűrűt hordunk” – mutatja gyűrűjét Bíró Boróka.

1929 augusztusán a pár az örök együttlétbe is közösen távozott. Benedek Elek kezéből levélírás közben esett ki a toll, agyvérzés okozta halálát. Utolsó levele az emlékházban álló íróasztalán is megtekinthető. Fischer Mária férje halála után néhány órával nagy dózisú nyugtatót vett be, hiszen fiatalkorukban megígérték egymásnak, hogy együtt távoznak a világból. Mária sírfelirata találó emléket állít kettejük szerelmének. „Ahova te mégy, oda megyek, és valahol lakol, ott lakom, a te néped az én népem, és a te Istened az én Istenem. Ahol meghalsz, ott halok meg és ott temettetem el.” (Ruth 1:16–17)

Valóban, a bibliai vers pontos leírása történetüknek. A szegedi születésű zsidó polgárlány már reformátusra átkeresztelkedett, székely asszonyként talált örök nyugovóra szeretett férje mellett.

Fülöp Kata

(A szerző az MCC Médiaiskolájának hallgatója. A cikk az MCC hallgatóinak terepgyakorlata idején készült, mely a Háromszék napilappal partnerségben zajlik.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 103
szavazógép
2024-09-26: Riport - :

Benedek Elek ismeretlen arca

„A nagy mesemondó”, azaz Benedek Elek nevét minden erdélyi kisiskolás ismeri. Később azonban mintegy megfeledkezünk róla: a tanító néni már nem emlegeti, magyartanáraink pedig a „nagyok irodalmával” foglalkoznak inkább. Hova tűnik a fehér szakállas, jószívű mesemondó apó az oktatásból? Vajon milyen az az ismeretlen arca, amit az erdélyi magyar középiskolákban nem mutatnak meg?
2024-09-26: Belföld - :

Sikeres a délutáni oktatási program

Közel háromezer gyerek vesz részt idén az erdélyi szórványiskolákban zajló délutáni oktatási programban, amely hétfőn kezdődött el 13 megye és Bukarest 64 tanintézetében – tájékoztatott az RMDSZ sajtóirodája.