Benyújtotta a parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
Az USR keddi közleménye szerint a beterjesztett tervezet fejlesztési régiónként összevonná a megyéket, így a jelenlegi 41 helyett 7 maradna, Bukarestben pedig megszűnne a hat kerületi önkormányzati képviselő-testület, a fővárost egyetlen főpolgármesteri hivatal és közgyűlés igazgatná.
Az USR elképzelése szerint nem viselhetne városi rangot 20 ezer lakosnál kisebb település, a községeket pedig (több faluból) legalább 3000 lakossal lehetne kialakítani. A tervezet a helyben maradó adóbevételek növelésével bátorítaná önkéntes egyesülésre a kisebb településeket. A települések fúzióiról helyi népszavazásokkal lehetne dönteni.
Az ellenzéki párt szerint jelenleg tíz romániai település közül kilenc „csődtömeg”, nem képes a közösségeket fejleszteni, és csak arra való, hogy a közpénzeket a „pártklientúrához” juttassa. Az alkotmánymódosítás nélkül is megvalósítható közigazgatási reformtól az USR azt reméli, hogy ezzel mintegy 17 milliárd lejt, vagyis 2000 kilométernyi autópálya vagy 5–6 regionális kórház megépítésére elegendő közpénzt lehetne megtakarítani évente.
Az USR reformcsomagja kapcsán tegnap állást foglalt Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, aki Facebook-bejegyzésében emlékeztetett, hónapok óta téma, hogy lesz-e jövőben közigazgatási átszervezés, és ha igen, milyen formában. Úgy fogalmazott, nagy veszély leselkedik „az erdélyi magyar világunkra, ha nem lesz ott a józan ész Bukarestben”, és az USR javaslatát elfogadja a parlament. Úgy vélte, az alakulat közigazgatási reformcsomagja „nemcsak szakmaiatlan, hanem abszurd is”, mert drasztikusan csökkentené az önkormányzatok számát, az új, nagy méretű megyékben teljesen megváltoztatná az etnikai arányokat. „Ha az RMDSZ nem lesz olyan pozícióban, és nem lesz olyan ereje, hogy az ilyen buta kezdeményezéseket megakadályozza, egyszer csak arra ébredhetünk, hogy a központi fejlesztési régió hat megyéjét összevonják, a húszezer lakos alatti Kézdivásárhely és Gyergyószentmiklós pedig elveszíti városi rangját” – szögezte le. „Nem kérünk a megamegyékből, ne hagyjuk beolvasztani magunkat!” – fogalmazott.